Тридесет година од повлачења СССР-а из Авганистана

Поједини руски политичари тридесет година након повлачења Совјетског Савеза из Авганистана, позивају на поновну процену сукоба, који су критичари дуго описивали као "крваву авантуру СССР-а" у иностранству, попут америчког рата у Вијетнаму.

Процес повлачења војника Москва је окончала 15. фебруара 1989. године, након девет година рата, у којем је страдало 14.000 совјетских држављана, а исте године совјетски посланици изгласали су резолуцију којом су званично осудили интервенцију, подсећа Ројтерс.

Тридесет година касније, у време када Русија учествује у сукобу у Сирији, а САД раде на повлачењу својих војника из те земље, Авганистан је поново у фокусу док руски посланици преиспитују совјетску резолуцију.

Како наводи британска агенција, два руска посланика израдила су нацрт закона у име група ветерана како би поништили совјетску резолуцију, наводећи да она у основи није успела да "кореспондира са принципима историјске правде".

Прошлог месеца предлог закона добио је прелиминарну подршку парламентарне комисије за одбрану, али је данас наишао на "жестоку осуду" бившег совјетског лидера Михаила Горбачова, који га је у изјави за агенцију РИА назвао "неприхватљивим и неодговорним".

С друге стране, портпарол Кремља Дмитриј Песков рекао је да је најважније сећати се свих хероја, који су испунили међународну дужност и урадили оно што су морали да ураде.

"Најважније је не заборавити ове хероје, и нико заиста не заборавља ове хероје", поручио је Песков.

Руски председник Владимир Путин прошле године наредио је званичницима да израде посебан програм обележавања годишњице, иако он лично није присуствовао комеморацијама поводом окончања рата.

Путин, који је распад СССР-а 1991. године назвао највећом геополитичком катастрофом, обележио је годишњицу наградивши војног обавештајног ветерана, који је служио у Авганистану, титулом "хероја Русије".

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво