Европска перспектива Западног Балкана

Европска Унија ће у идућих годину и по "даље унапредити" европску перпспективу Западног Балкана. Процес стабилизације и придруживања остаје "главно оруђе у том циљу", пише у заједничком програму Француске, Чешке и Шведске, које ће у следећих осамнаест месеци председавати ЕУ.

Процес повезивања ЕУ и Западног Балкана и перспектива уласка у чланство ЕУ земаља тог региона стављени су у "стратегијски оквир" тројног програма Париза, Прага и Стокхолма.

У том контексту се посебно истичу "непосредни контакти међу људима, укључујући олакшице у издавању виза, дијалог о укидању виза и реадмисију".

"Европска унија ће и даље играти водећу улогу у јачању стабилности у целом том подручју. Нарочита пажња ЕУ биће посвећена Косову, кроз цивилну мисију у оквиру Заједничке безбедносно-одбрамбене политике ЕУ и одговарајуће инструменте Уније", пише у документу.

"Европска унија се мора побринути за успостављање конструктивне везе Србије и Косова и то не само кад је реч о одрживом економском развоју Косова", пише у програму будућих председавајућих Унијом у наредних годину и по.

Међу стратешке циљеве ЕУ сврстани су и "прекоатлантски односи".

Наглашено је да ће везе ЕУ-САД бити ојачане на политичком, економском и пољу безбедности.

"Европска унија ће даље развијати стратешко партнерство с Русијом на темељу заједничких интереса и вредности", предочили су званични Париз, Праг и Стокхолм.

Указали су и да ће "улазак Русије у Светску трговинску организацију отворити могућност за преговоре о споразуму о зони слободне трговине" ЕУ-Русија.

Програм су добили на увид и подржали лидери ЕУ на заседању 20. јуна.

Наглашено је да је тај документ је сачињен и уз консултације са Шпанијом, Белгијом и Мађарском, које ће председавати ЕУ после Француске, Чешке и Шведске.

Повезане вести:

Проширење ЕУ под знаком питања

Самит ЕУ у Бриселу

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
24° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи