Њујорк тајмс: Жене, ипак, нађу начин да побегну из Арабије

Феномен жена спремних на све да би побегле из Саудијске Арабије није нов, а осамнаестогодишња Рахаф Мухамед ел Кунун, које је у петак добила азил у Канади, само је поново на то скренула пажњу медија.

Свет се са том појавом упознао још раних 1970-их година када је једна саудијска принцеза ухваћена при покушају да са љубавником напусти земљу

Заљубљени пар је тада осуђен за прељубу и погубљен.

Број младих жена спремних да преузму такав ризик последњих година је све већи, кажу за Њујорк тајмс у "Хјуман рајтс вочу".

Разочаране друштвеним и правним ограничењима код куће, оне се сада окрећу друштвеним мрежама како би испланирале бекство.

Неке које се усуде да оду, то учине тихо, на туристичком путовању, где онда поднесу захтев за азил – чији исход никад није сигуран.

На пример, две сестре Хамуд – Ашвад (31) и Ариџ (29) које су заустављене у Турској 2017. године, и даље се боре на суду да их не врате назад у Саудијску Арабију, јер се тамо плаше за своје животе.

Код других, као што је Ел Кунун, излазак у јавност је имао кључну улогу у успешном бекству, мада ни то није увек гаранција.

Дина ел Ласлум (24) је тако 2017. заустављена на аеродрому на Филипинима и, иако је у драматичном видео снимку прегледаном небојено пута на интернету, молила за помоћ, чланови породице су је вратили назад у Саудијску Арабију, где је њена даља судбина остала непозната.

Оне жене које успеју да побегну, суочавају се не само са настојењем породице да их врати назад, већ и за истим таквим обимним и добро финансираним напорима саудијских власти.

Назад у домовини, суочене су са оптужницама за кривична дела непокоравања породици и наношење штете угледу земље.

"И даље нас сматрају својином државе. Није важно да ли жена има било какав политички став или не. Они ће кренути за њом и силом је вратити", изјавила је Муди ел Џохани, која је у САД дошла као студент и тамо тражила азил.

Начини на које се Саудијке одлуче да побегну су различити, али им је заједничко да су о својим плановима преко друштвених мрежа разговарале са другим женама које су успеле да оду, или о томе размишљају. То је учинила и Рахаф Мухамед ел Кунун, која је савет добила од пријатељице која је успела да стигне до Аустралије.

Многе жене беже преко Турске, популарне туристичке дестинације за Саудијце, а одатле оду у Грузију, где могу да уђу визе. Доста њих се одлучило да се упути ка Аустралији, јер захтев за визу могу да поднесу онлајн, што је и једина опција за неког ко не може слободно да изађе из куће оде до стране амбасаде.

Као разлог за бекство, неке жене су навеле злостављање од стране мушких чланова породице, или да у својој држави не могу да добију заштиту, нити да истерају правду. Друге су желеле да се склоне од стриктних исламских друштвених прописа, који их ограничавају у начину облачења, избору посла или пријатеља. Све, међутим, кажу да су желеле да се отарасе система мушког старатељства, у коме им је дозвола мушких рођака неопходна за удају и путовање, па чак и за неке медицинске процедуре.

"То је главни разлог", каже Шахад ел Мухаимид, која је побегла са 17 година и сада живи у Шведској.

Саудијски мушкарци користе владине вебсајтове да би контролисали жене над којима имају старатељство, што у пракси значи и да на добијају нотификацију ако би њихова жена или кћерка ушла у авион.

Нура (20), која није желела да јој се наведе презиме, зато је неприметно узела телефон свог оца и са њега послала одобрење да може да путује, а истовремено онемогућила да стигне нотификација како је одлетела за Турску. У Грузији је купила карту за Аустралију, преко Уједињених Арапских Емирата, иако је страховала да би је тамо могли ухватити и вратити кући.

"То је било попут самоубилачке мисије, али нисам имала другу могућност", додала је Нура која је на крају добила азил у Аустралији.

Саудијке, кад побегну и стигну на одредиште, често су изложене претњама смрћу од чланова породице и оних Саудијаца који сматрају да су осрамотиле земљу.

То их, кажу у "Хјуман рајтс вочу", излаже опасностима.

"Мали број успе да побегне, али многе у томе не успеју", напомиње Адам Кугл, који је у тој организацији задужен за Саудијску Арабију. Он признаје да је тешко говорити о бројкама, јер неке жене никад не затраже помоћ, а и оне које то учине касније прекину контакт.

Кугл је додао да су га контактирале многе жене у Саудијској Арабији које су тражиле помоћ да би побегле из земље. Његова организација им не помаже у бекству, каже Кугл, али им помаже ако траже правну помоћ кад већ напусте Саудијску Арабију.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи