У свету тренутно има око 258 милиона избеглица

Данас је Међународни дан миграната, а према најновијим проценама у свету их тренутно има око 258 милиона, од којих је 40 милиона расељено због сукоба. Сваке године милиони других - током 2017. године било их је 18,8 милиона - присиљено је да напусти своје домове због несрећа узрокованих климатским променама и других природних несрећа.

Подаци Међународне организације за миграције (ИОМ) показују да је близу 3.400 миграната и избеглица изгубило живот широм света током 2018. Већина их је умрла у настојањима да стигну морем до Европе; велики број њих је нестао покушавајући да пређу преко пустиња или кроз густе шуме, у покушајима да нађу сигурност далеко од званичних граничних прелаза.

Генерални директор ИОМ-а Антонио Виторино у изјави поводом Међународног дана миграната, 18. децембра истиче да су миграције велики проблем наше ере, те да је тема овогодишњег обележавања овог значајног датума - Миграција са достојанством (#MigrationwithDignity).

"Достојанство је у средишту наше мисије. Достојанствено поступање са свим мигрантима је темељни захтев са којим се суочавамо пре него било шта друго предузмемо у вези са миграцијама, а то је проблематично питање које се јавља у ова тешка времана за целокупну светску заједницу јер наша будућност зависи од тога, а такође и наша садашњост", подсећа Виторино, наводећи да је готово једна од седам особа на планети мигрант у најширем смислу, пренела је Фена.

Наводи такође да су миграције снага за достојанство "јер омогућавају људима могућност избора да се спасе, заштите, образују, или ослободе, односно, омогућавају милионима људи да бирају да учествују, уместо да буду изоловани, да делују, уместо да не раде ништа, да се надају, уместо да се плаше, те да очекују просперитет, уместо сиромаштва".

Виторино истиче да сви морају да поштују ове изборе тако што ће их ценити и поступати достојанствено са онима који су тако изабрали.

"И ми имамо избор. Да одговоримо на наде миграната нашим прихватањем, да одговоримо на њихове амбиције давањем прилика, да им пожелимо добродошлицу, уместо да им онемогућимо долазак. Такође морамо поштовати и слушати оне који се плаше промена које миграције доносе у њихове животе. Да ли су њихови страхови оправдани или не, они су аутентични и заслужују да се њима бавимо са достојанством", истакао је Виторино.

Истовремено констатује да, ако не дамо свим грађанима гаранције да поштујемо њихове изборе, ризикујемо да изгубимо стварну прилику за даљи напредак.

"Миграције утеловљују изборе које заједнички правимо, тако што одговарамо на долазак наших нових комшија (или потенцијалних нових комшија) са осећајем заједништва, или не. Усвајање, раније овог месеца (10. децембра) Глобалног уговора за сигурне, уређене и законите миграције у Маракешу, од доминантне већине држава-чланица Уједињених нација, представља корак ближе достојанству за све и према уравнотеженијем дискурсу, те широкој сарадњи у области миграција", сматра Виторино.

Према његовим речима, глобални уговор о сигурним, уређеним и законитим миграцијама брише осетљиву границу између суверенитета држава и сигурности, и достојантва које тражимо за сваког човека.

"Глобални уговор наглашава потребу свих држава у вези са добрим управљањем миграцијама и да то не може постићи ни једна држава сама. Сарадња у области миграција на свим нивоима је темељ за решавање питања миграција", поручио је директор ИОМ.

Генерална скупштина Уједињених нација је 2000. године прогласила 18. децембар Међународним даном миграната, а исте те године, у свом годишњем Извештају о миграцијама у свету, ИОМ ја нагласила да "више од 150 милиона међународних миграната слави долазак новог миленијума изван држава у којима су рођени."

Виторино прецизира да се већ осамнаест година наставља тренд раста броја мушкараца, жена и деце у покрету.

"Већ осамнаест година видимо да се број међународних миграната повећава, те је тренутна процена да их има око 258 милиона. Других 40 милиона људи је интерно расељено због сукоба, а сваке године милиони других (18,8 милиона током 2017. године) је присиљено да напусти своје домове због несрећа узрокованих климатским променама и других природних несрећа", упозорио је директор ИОМ.

Истиче да нас ови бројеви могу само постидети.

"ИОМ још једном потврђује да су миграције покретач напретка и развоја, не само за оне у покрету, већ и за државе транзита, а нарочито за заједнице које примају мигранте у државама одредишта. Још једном понављамо наш позив на потребу спасавања живота тако што ћемо осигурати да су миграције сигурне, законите и достојаствене", поручио је Виторино.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво