Усвојен пакт УН о избеглицама

Генерална скупштина Уједињених нација је великом већином гласова прихватила Глобални компакт о избеглицама, који би требало да побољша управљање избегличким кризама у свету, али ни овај документ нису подржале Сједињене Америчке Државе и Мађарска, јављају западне агенције.

За резолуцију о пакту о избеглицама гласала је 181 земља, а осим САД и Мађарске, које су гласале против, три су се уздржале од гласања, наводи АФП уз оцену да нови документ није толико разбуктао страсти као Глобални компакт о миграцијама, прихваћен прошле седмице у Маракешу.

Представник Мађарске изјавио је да Уједињеним нацијама "не треба нови законски алат", оправдавајући противљење тексту. Администрација Доналда Трампа је недавно рекла да углавном одобрава пакт о избеглицама, али не и оне одредбе које треба да ограниче могуће задржавање особа које траже азил у другој земљи.

Као и компакт о миграцијама, Глобални компакт о избеглицама није обавезујућег карактера.

Глобални компакт о избеглицама састављен је под покровитељством Високог комесаријата за избеглице (УНХЦР), на челу је Италијан Филипо Гранди, а циљ је да омогући примерен међународни одговор на масовне избегличке покрете и продужетак избегличке кризе.

Процене су да тренутно у свету има око 25 милиона избеглица, а више од 85 посто избеглих углавном прихватају земље са слабим и са средњим дохотком.

"Морамо помоћи заједницама и земљама које их примају", рекла је рекла је за АФП председница Генералне скупштине УН Мариjа Фернанда Еспиноза из Еквадора.

Четири главне задатка усвојеног документа су да: смањи притисак на земље прихвата, повећа самосталност избеглица, олакша приступ решењима која укључују треће земље, те да помогне да се створе нужни услови за сигуран и достојанствен повратак у земље из којих су избегли.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
11° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи