Док се политичари договоре, Земља чека и пати...

Скоро 200 земаља договорило се вечерас на конференцији у Катовицама о правилима примене кључног глобалног споразума о борби против климатских промена потписаног 2015. у Паризу, преноси "Ројтерс".

До договора је дошло после две недеље разговора и две године рада, наводи Ројтерс додајући да су учеснице успеле да превазиђу политичке разлике како би постигле консензус о детаљнијим оквирима Париског споразума.

Ројтерс подсећа да је циљ споразума ограничење пораста средње вредности температуре у свету на "доста испод" два степена Целзијуса у односу на доба пре индустријског развоја.

"Није лако постићи договор о тако специфичном и техничком споразуму. Кроз овај пакет заједно сте направили хиљаду малих корака ка напред. Можете да се осећате поносно", рекао је делегатима Михаил Куртика, пољски званичник који је председавао разговорима у Катовцима.

Након што је ударио чекићем како би сигнализирао да је постигнут договор, министри су му се придружили на позорници, грлећи се и смејући се као знак олакшања након маратонских преговора, наводи британска агенција.

Пре почетка разговора, многи су очекивали да договор неће бити довољно оштар, али су исцрпљени министри успели да премосте низ подела како би саставили правилник од 156 страна, који је подељен на теме као што су како ће земље подносити извештаје и надгледати своја обећања да смање ефекте стаклене баште и ажурирају своје планове емисија.

Критичари, међутим, тврде да споразум није довољно амбициозан да спречи опасне последице глобалног загревања.

Сједињене Америчке Државе иначе су 2017. одлучиле да прекину примену свих необавезујућих елемената Париског споразума о борби против климатских промена.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 19. март 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво