Превара "тешка" 50 милијарди долара

Некадашњи председник њујоршке електронске берзе Бернард Медоф оптужен да је преварио инвеститоре за рекордних 50 милијарди долара. Медоф користио пирамидалну шему штедње, познату као "Понзи шема".

Банке широм света процењују колико су новца изгубиле кроз инвестициони фонд берзанског мешетара Бернарда Медофа, мозга највеће проневере у историји.

Седамдесетогодишњи Медоф, некадашњи председник Њујоршке електронске берзе, кроз пирамидалну шему преварио је инвеститоре за рекордних 50 милијарди долара.

У превари епских размера, Медоф је користио такозвану "Понзи шему" пирамидалне штедње.

Уместо да новац обрће на тржишту, Медоф је старим инвеститорима наводну добит исплаћивао од новца нових инвеститора.

Због несигурности на берзама пристизало је све мање свежих инвестиција и систем се урушио.

"Ово је огромна финансијска превара, не само у смислу бројева, него и у смислу поверења, јер није реч о неком непознатом брокеру. Обични улагачи ће да кажу: кад су преварене тако велике зверке, шта мени преостаје него да ставим новац у сламарицу", каже адвокат Томас Горман.

Највеће банке Шпаније и Француске, "Сантандер" и "БНП Париба", као и швајцарска приватна банка "Рајхмут" саопштиле су да су жртве преваре Медофа, једног од најугледнијих брокера на Волстриту, који је у четвртак ухапшен у Њујорку.

Шпанска банка "Сантандер" ризиковала је три милијарде долара. Шкотска краљевска банка уложила је код Медофа око милијарду долара, а један британски инвестициони фонд поверио му је седам и по милијарди.

Инвеститори су огорчени на америчке ревизоре који су приликом последње контроле његове компаније оценили да је "све у најбољем реду".

Превара је наводно откривена, јер ју је Медоф признао најближим сарадницима.

Медофу прети двадесет година затвора и новчана казна од пет милиона долара.

Сем великих банака, губитке због Медофа претрпели су и институционални и богати приватни инвеститори, као и бројне хуманитарне организације.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи