У Француској за сада без ванредног стања

Француски председник Емануел Макрон на састанку са премијером и надлежним министрима ипак није разматрао увођење ванредног стања после насилних протеста у Паризу, преноси агенција Ројтерс, позивајући се на изворе у председниковом окружењу. Ово је много више од протеста због цене бензина, људи су разочарани у фискалну политику владе, а на протестима су и они који не гласају и не баве се политиком, каже за РТС Јелена Топалов, студенткиња социологије у Паризу.

Председник Емануел Макрон одржао је ванредни састанак са премијером и министром унутрашњих послова и обећао да ће они који су учествовали у ширењу насиља и наношењу штете одговарати. На састанку, ипак, није разматрано увођење ванредног стања, како је то раније данас најавио портпарол владе Бенжамен Гриво. Извор Ројтерса наводи да је било речи о прилагођавању снага безбедности за неке будуће протесте, како се ситуација попут јучерашње не би поновила.

Гриво је рекао и да је француска влада позвала мирољубиве демонстранте да дођу за преговарачки сто, али да неће мењати правац реформи.

Неименовани извор из Јелисејске палате је навео да је састанак омогућио да се сачини исцрпан биланс стања, причињене штете и хапшења који су обележили јучерашња окупљања на целој територији земље, а поготову у Паризу", навео је, преносе француски медији.

Како је наведено, председник Макрон је поздравио ангажовање снага реда и ватрогасаца-спасилаца, а потом подсетио на важност коју придаје подршци трговцима и посебно очевицима и жртвама насиља и разбијања.

Макрон је, пише Фигаро позивајући се на неименови извор из Јелисејске палате, подвукао значај провођења правди "како ниједан почињени акт не би остао некажњен".

"На крају је тражио да министар унутрашњих послова размисли о прилагођавању снага реда у наредном периоду", рекао је исти извор.

Макрон је, додао је, такође тражио од премијера да прими лидере странака заступљених у парламенту, као и представнике демонстраната.

Током протеста против пореза и подизања цене горива, који се у Паризу претворио у хаос због сукоба полиције и демонстраната, повређене су 133 особе, а ухапшено је више од 400 људи, саопштила је полиција.

Дан касније, радници уклањају остатке запаљених аутомобила, замењују разбијене излоге луксузних продавница и чисте Тријумфалну капију унакажену графитима, чему је присуствовао и председник Макрон.

Тријумфалну капију обишао је свега неколико сати након што се вратио са Самита Г20 у Буенос Ајресу, а јутрос се упутио и у оближњу авенију где су паљени аутомобили, разбијани прозори и опљачкане продавнице.

Председник се у центру Париза састао и са ватрогасцима, полицајцима и власницима ресторана.

После тога, Макрон се у Јелисејској палати састао с премијером Едуаром Филипом, министром унутрашњих послова Кристофом Кастанеом, државним секретаром Лораном Њуњезом и министром за еколошку транзицију Франсоа де Рижијем.

Због најновијих сукоба, Филип неће данас путовати у Пољску на самит о климатским променама. 

После састанка иза затворених врата, Председништво је саопштило да се председник Макрон у овом тренутку неће обраћати јавности.

Француски медији су претходно пренели да влада не искључује могућност увођења ванредног стања, као после нереда 2005. и напада 2015. године.

Поглед "изнутра" 

Јелена Топалов, студенкиња социјологије у Паризу, каже за РТС да су јучерашњи протести били најнасилнији до сада, са више од стотину повређених и вандализмом.

"Било је опљачканих продавница, запаљених аутомобила, а демонстранти су се попели и на Тријумфалну капију", рекла је Јеена. 

Протестује се, како каже, по целој Француској, људи блокирају путеве, нарочито кружне токове и спроводе "операцију пуж", односно возе споро како би створили гужву на ауто-путевима.

"Жути прслуци" су прошле недеље најавили окупљање на Шанзелизеу. "За то нису добили дозволу нити су је тражили јер многи од њих сматрају да ово није протест већ грађанска револуција којој не требају дозволе. Зато и нису прихватили да иду на Шанз де Мар како им је због безбедности предлагао министар унутрашњих послова Кристоф Кастане сматрајући да то није у 'духу устанка'", каже саговорница РТС-а.

Оцењује да многи од њих не мисле да протестују само због цена бензина већ да се ради о дубоком разочарењу народа у фискалну политику владе - кажу да им је "свега преко главе".

Покрет нема јединствену политичку идеју, окупља људе са разних страна политичког живота Француске. Има ту и неполитичних, оних који никада нису ишли на протесте и оних који не гласају на изборима.

Најављује се и нова фаза под називом "4. aкт" за суботу, 8. децембра. Протест ће се одвијати пред владом и на Тргу Бастиља у Паризу са захтевом за оставку или опозив председника Макрона.

Протести су главна тема на друштвеним медијима, ту се објављују планови протеста и снимци са протеста који се не могу видети у медијима.

"Судећи по томе протести не иду у правцу смиривања, напротив, делује да су учесници веома мотивисани и бесни и да њихов број расте", закључује Јелена Топалов.

Број коментара 13

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво