Турски истражитељи: Саудијски писац убијен у конзулату у Истанбулу

Познати саудијски писац и новинар "Вашингтон поста" Џамал Кашоги (59) убијен у конзулату Саудијске Арабије у Истанбулу, сматрају турски истражитељи, пише АП позивајући се на два анонимна званичника.

У конзулату Саудијске Арабије у Истанбулу одбацили су те тврдње назвавши их неоснованим и додали да су послали свој тим истражитеља како би помогли у истрази.

Иако у конзулату тврде да је напустио зграду, турске власти сумњају да је убијен.

"Наши извори из турске полиције и власти тврде да је убијен на монструозан начин, али још немамо званичну потврду. Онесвешћен је, а његово тело раскомадано и изнето у деловима. Петнаест људи је с том намером ушло у конзулат непосредно пре њега и изашло сат времена касније", наводи Туран Кислакчи, турски новинар, пријатељ Кашогија.

Да турске власти помно истражују случај, потврда је стигла с највишег нивоа.

"Лично пратим то, обавестићемо цео свет о исходу истраге. Прегледају се снимци свих улазака и излазака из конзулата, као и са аеродрома", истиче Реџеп Тајип Ердоган, председник Турске.

Саудијске власти одбацују оптужбе и шаљу свој тим истражитеља. Активисти за људска права су шокирани.

"Ако је тачно да је тим долетео из Саудијске Арабије да изведе планирану егзекуцију у конзулату, то значи да је дотакнуто дно амбиса. Овај случај је знак за узбуну свим дисидентима широм света, јер угрожава питање права на азил у иностранству", наводи Лин Малуф из организације Амнести интернешенел.

Џамал Кашоги који је живео у САД у егзилу нестао је у Истанбулу прошлог уторка приликом посете конзулату у који је дошао да би средио папире за женидбу са својом вереницом из Турске, а у конзулату тврде да је он напустио резиденцију.

Кашоги је дугогодишњи новинар, познат по томе што је писао критичке текстове о саудијском принцу, али је и критиковао Саудијску Арабију због рата у Јемену и спора са Канадом.

Познат је и по интервјуима са лидером Ал Каиде Осамом Бин Ладеном и путовањима са њим између 1987. и 1995. године.

Почетком 90-их он је покушао да убеди Бин Ладена да се помири са краљевском породицом Саудијске Арабије и врати у домовину. Међутим, лидер Ал Каиде је то одбио.

Кашоги је одржавао везе са саудијском елитом, укључујући и обавештајне службе, а покренуо је и сателитски медијски канал Ел Араб у Бахреину 2015. године, који је радио свега 11 сати.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво