Из Либана се од почетка године кући вратило 50.000 Сиријаца

Од почетка године из Либана се кући вратило 50.000 Сиријаца, а број повратника би за годину дана могао да достигне 200.000 уколико Сиријци наставе да се враћају овим темпом, рекао је високи либански званичник.

Начелник директората за Генералну безбедност Абас Ибрахим рекао је за Ројтерс да је његова безбедносна агенција организовала повратак 25.000 Сиријаца у сарадњи са Дамаском.

Још 25.000 сиријских избеглица се кући вратило у сопственој организацији, наводи британска агенција.

Поручивши да Либан не може да прими број избеглица који је једнак четвртини либанског становништва, политичари те земље позивају сиријске избеглице да се врате кући у тренутку када сиријски председник Башар ел Асад враћа под контролу своје владе већи део земље.

Ибрахим сарађује са Дамаском у циљу повратка хиљада Сиријаца који желе да се врате кући, при чему се њихова имена прво шаљу Дамаску на одобрење.

Свако кога сиријске власти гоне обавештава се о томе, тако да може да одлучи да ли ће остати у Либану или ће се вратити у Сирију да "регулише ствари".

Ибрахим очекује да се процес повратка убрза када буде решена субдина провинције Идлиб, коју у рукама држе побуњеници, истичући да многи млади Сиријци не желе да се врате у своју земљу из страха да не буду мобилисани за битку у Идлибу.

"Кад више не буде великих војних битака у Сирији, многи млади мушкарци ће се вратити", закључио је Ибрахим, додавши да су повратници шест месеци ослобођени војне службе "док не организују ствари".

Сиријски сукоб, који је избио 2011. године, донео је 5,6 милиона избеглица Блиском истоку.

Високи комесар за избеглице Филипо Гранди рекао је, током посете Бејруту прошлог месеца, да су избеглице забринуте због питања међу којима су недостатак инфраструктуре и страх од одмазде и војне мобилизације.

Гранди је тада закључио да би УНХЦР требало да буде присутан у областима у које се Сиријци враћају.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво