Интернет гиганти љути због одлуке ЕП о ауторским правима

Технолошке платформе и интернет активисти подигли су глас против одлуке Европског парламента о реформи регулативе о заштити ауторских права, што ће ауторима видео-снимака, музичких нумера, произвођачима вести и власницима других права омогућити да захтевају компензацију за објављивање њиховог садржаја онлајн.

"Европски законодавци су одлучили да, упркос великом негодовању јавности, подрже ‘филтрирање' интернета у корист великих предузећа из музичке и издавачке индустрије", тврди Сијада ел Рамли, генерална директорка Европске асоцијације интернет платформи, која окупља и компаније као што су "Фејсбук" и "Гугл".

Такве тврдње, о наводном филтрирању интернета противници измена су износили и пре одлуке ЕП, а интернет активиста и чланица ЕП Јулија Реда је и данас рекла да је одлука "задала ударац слободном и отвореном интернету" и да Европски парламент ставља "профит корпорација испред слободе говора", преноси њујоршка агенција Блумберг.

С друге стране, присталице ових реформи су презадовољне одлуком ЕП, па тако председник Европског удружења ауторских група (ГЕСАЦ) Андерс Ласен каже да "данашњи дан представља победу за Европу и за њену независност од неколицине технолошких гиганата који су профитирали од застарелог закона".

Најновији прописи ће, како додаје, најзад обезбедити "оруђа која ће осигурати праведну накнаду коју су аутори и тражили".

Данашња одлука ЕП уследила је након вишемесечне жестоке кампање и агресивног лобирања, али и "битке" између издавача и технолошких компанија, као и узајамних оптужби за обмањивање законодаваца, наводи њујоршка агенција.

Европски парламент је раније данас усвојио предлог реформе регулативе о заштити ауторских права у ери интернета, чиме је затворио поглавље интензивне лобистичке битке коју су интернет гиганти и њихове присталице водили против новинских агенција и медијских група, као и музичке и филмске индустрије, који су иницирали те измене.

Предлог реформе сада иде у даљу процедуру, а коначно гласање планирано је за јануар 2019, након чега ће чланице Европске уније одлучити како да те измене унесу у властита национална законодавства.

Иницијативу за измене закона о ауторским правима, коју су у Бриселу популарно назвали иницијативом против ГАФА, јер се односи на четири глобалне интернет платформе, односно претраживача - Гугл, Епл, Фејсбук и Амазон - потписали су и директори 18 европских новинских агенција, укључујући Танјуг, с циљем да се се интернет "гиганти" обавежу да део прихода плате новинским агенцијама, чији садржај сада бесплатно користе.

Према изменама закона, они ће морати да деле један део прихода са ауторима садржаја.

Европски парламент је, да подсетимо, у јулу одбацио предлог измене тог закона и вратио га на дораду, иако је он претходно добио подршку надлежног парламентарног одбора.

Један од делова предлога измена закона око којег су се највише "ломила копља" односи се на члан 11, према којем ће интернет компаније морати да плаћају такозвани "порез на линкове", што значи да ће морати да плаћају пре свега агенцијама, новинама и часописима објављивање њихових наслова, фотографија и текстова на својим сајтовима.

Друга "оспоравана" тачка је члан 13, који предвиђа обавезу технолошких платформи да "филтрирају" садржаје које људи постављају на њих и да провере да ли је дошло до кршења ауторских права.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 18. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво