Све више гладних у свету због климатских промена

Број гладних људи широм света поново је у порасту, у великој мери због климатских промена које лоше утичу на производњу хране у земљама у развоју, саопштиле су Уједињене нације.

У годишњем извештају УН наводи се да је број људи који се суочавају са хроничним недостатком хране са 804 милиона у 2016. години порастао на 821 милион у 2017, чиме је преокренут позитиван тренд претходних година.

Највише гладних је у Јужној Америци и Африци.

Анализе показују да климатске промене, екстремне суше и поплаве, већ утичу лоше на производњу пшенице, пиринча и кукуруза у тропским и умереним региона, као и да се очекује да се тај тренд погорша јер се температуре повећавају и постају екстремније.

Будући да последње три године расте број гладних у свету, УН позивају на заштиту група које су најрањивије, попут беба, деце, адолесцената и жена, као и на веће напоре у промовисању политика које ће помоћи заједницама да се адаптирају на климатске промене.

"Данашња порука би требало да уплаши свет", рекао је шеф Светског програма за храну УН-а Дејвид Бесли.

Бесли, којег је номиновала администрација америчког председника Доналда Трампа, назначио је да климатске промене утичу на пораст лоше исхране свуда у свету.

"Утицај климатских промена је стваран", истакао је Бесли, мада је оклевао да одговори када је упитан да ли промене изазива човек.

"Ако смо неуспешни данас, са популацијом од 7,5 милијарди, здравственим системом и технологијом која нам је доступна, чекајте још тридесет година, када ће на планети бити 10 милијарди људи и када грађани Лондона, Вашингтона, Чикага и Париза неће имати довољно хране", упозорио је Бесли.

Извештај УН је показао и да је све више гојазних људи, највише у Северној Америци.

Како се наводи, и неухрањеност и гојазност могу да постоје у једном домаћинству, јер лоша исхрана повећава ризик од гојазности.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 29. март 2024.
24° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво