Нова опасна игрица "Момо" шири се друштвеним мрежама

После "Плавог кита", опасне игрице за децу због које је неколико стотина деце у свету извршило самоубиство, а имала је "фанове" и у Србији, појавила се нова игрица „Момо“, која се шири преко популарне апликације "Ватс ап“. Присутност те игре није званично потврђена у Србији, нити је Национални контакт центар за безбедност деце на интернету до сада имао пријаве у вези са том појавом.

Игра је намењена најмлађим корисницима, а последица игре такође може да буде и самоубиство, указују стручњаци.

Наиме, игирца почиње тако што се корисници изазивају да контактирају с "Момом", ликом жене застрашујућег, узнемирујућег изгледа, са веома крупним очима, за коју се сматра да је инспирисана хорор лутком јапанског уметника Мидорија Хајашија, који, иначе, нема никакве везе са игрицом.

Како преносе поједини страни медији, након што деца контактирају с "Момом", задаје им се серија озбиљних изазова, а уколико неки одбију, следи казна, и на телефон почну да им стижу претеће поруке и застрашујуће фотографије.

Бизарна игрица пријављена је у Аргентини, Мексику, САД, Француској, Немачкој, Латинској Америци, а почела је да се шири и по Европи, па није искључено да постане опасност и за децу у Србији.

Ипак, присутност игре "Момо" није званично потврђена у Србији, нити је Национални контакт центар за безбедност деце на интернету до сада имао пријаве у вези са том појавом, истиче у изјави за Танјуг државна секретарка у Министарству телекомуникација Татјана Матић.

Навела је и да је Министарство у контакту са инспекторима из МУП-а, из Одељења за високотехнолошки криминал и прецизирала да они нису имали пријаве у вези са овом игром.

Савет за родитеље је да обрате пажњу на понашање своје деце на интернету, подвукла је Матић и додала да су едукација превенција су кључни у борби против злоупотреба нових технологија и опасности које оне потенцијално носе са собом, нарочито када су у питању деца и млади. 

Како је рекла, родитељи у разговору са децом треба да им укажу на опасности комуникације са непознатим особама, као и да не прихватају такву комуникацију, нити да одговарају на упите и захтеве са непознатих налога и веб адреса.

Би-Би-Си је пренео да се сумња да је игрица повезана са самоубиством дванаестогодишње девојчице из Аргентине.

Наделу се нису деца јављала поводом ове игрице 

Ни саветницима Националне дечје линије (Надел), којима се деца могу обратити за подршку у случају да имају било какав проблем, нису се јављала деца поводом ове игрице.

Руководилац Надела-а Жељка Бургунд каже да су прошле године, када је био актуелан "плави кит", звала деца, која су била уплашена или нису знала како да реагују, али и забринути родитељи.

Савет је увек да се у таквој ситуацији обрате родитељима, али и полицији и дају своје телефоне на увид.

Најбољи начин да се спрече трагични исходи је превенција, а Бургундова истиче да је важно да родитељи обрате пажњу са ким деца комуницирају, да разговарају са њима и упозоре их на опасности које их вребају, али и да школе и комплетна јавност скрећу пажњу на такве ствари.

Матићева подсећа да се сви увек могу јавити Националном контакт центру за безбедност деце на интернету, како би добили савет у вези са потенцијално опасним ситуацијама приликом коришћења нових технологија, као и у случају потребе за пријавом било које врсте онлајн узнемиравања и угрожавања безбедности.

Број телефона Националног контакт центра за безбедност деце на интернету је 19833, позив је бесплатан, а питања и пријаве могу се послати и електронским путем, преко интернет сајта pametnoibezbedno.gov.rs , преко друштвених мрежа, или на мејл bit@mtt.gov.rs.

Симптоми по којима се може приметити да дете можда игра неку од опасних игрица су промене у понашању, константно коришћење телефона, таблета или рачунара, одбијање комуникације, али и хране и пића.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво