УНХЦР тражи 5,6 милијарди долара за сиријске избеглице

Цивили више не могу да побегну од сукоба и бомбардовања у Сирији јер су границе строго контролисане, а суседне земље су препуне избеглица, изјавио је високи комесар УН за избеглице Филипо Гранди.

Филипо Гранди се нада да ће сакупити 5,6 милијарди долара од међународних донатора за хитну хуманитарну помоћ сиријским избеглицама ове године, али напомиње да тај новац није намењен самој Сирији, већ земљама које пружају уточиште сиријским избеглицама као што су Јордан, Ирак, Египат и Либан, преноси Ројтерс.

Гранди упозорава и на нову катастрофу уколико сиријски град Идлиб, који је под контролом побуњеника, постане наредна мета сиријске војске.

"Та земља постаје клопка, на појединим места клопка смрти за цивиле", рекао је комесар УН британској агенцији на донаторској конференцији за Сирију.

Према његовим речима, реч је о једном од најгорих страдања у модерној историји.

Око 5,5 милиона Сиријаца живе као избеглице у Ираку, Јордану, Либану и Турској, а сада чине око четвртину либанског становништва.

Још 6,1 милион становника и даље се налази у Сирији, али су принуђени да напусте своје домове.

Уједињене нације процењују да је више од 400.000 цивила заглављено у зонама под опсадом широм Сирије.

Та бројка би, наводи Ројтерс, могла и да драстично порасте јер два милиона људи живи у региону североисточног Идлиба, најнасељенијем подручју Сирије, које је рукама побуњеника који се боре против владе сиријског председника Башара ел Асада у Дамаску.

Међутим, Гранди и друге хуманитарне агенције упозоравају да сиријске избеглице више неће имати куда да побегну, јер је турска јужна граница са Сиријом код Газијантепа под строгом контролом, те да се туда углавном пропуштају конвоји с хуманитарном помоћи до Идлиба, али се избеглице враћају и потискују дубље ка Сирији.

"Мислим да ћемо изгубити не само једну генерацију, већ читаву популацију", закључио је Гранди.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
24° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи