Макрон: Енглески сувише доминантан у Бриселу, а Британија одлази

Француски председник Емануел Макрон сматра да је енглески језик сувише доминантан у Бриселу, поготову имајући у виду да Велика Британија ускоро излази из Европске уније.

"Ситуација је сада прилично парадоксална. Енглески вероватно никада није био толико присутан у Бриселу колико у тренутку када причамо о Брегзиту", рекао је Макрон, који је иначе обећао да ће се борити за већу употребу француског језика у институцијама ЕУ и шире, преноси Ројтерс.

Француски председник је истакао да "та доминација није неизбежна".

"На нама је да поставимо нека правила, да будемо присутни и француски учинимо језиком који омогућује приступ многобројним могућностима", указао је Макрон, наводећи као пример односе Европе с франкофоним афричким земљама.

Макрон, који за разлику од својих претходника често говори енглески у јавности када је изван земље, напоменуо је да није реч о потезу против коришћења енглеског језика, већ – у циљу промовисања вишејезичности.

Навео је да је наклоњен сваком у Европи ко учи два страна језика и да ће Француска појачати напоре у подучавању европских званичника француском језику.

Такође, најавио је кораке ради унапређења учења француског језика у другим земљама, између осталог кроз мрежу француских гимназија у оквиру низа мера.

У међувремену, председник Европске комисије Жан Клод Јункер написао је на Твитеру да "са ентузијазмом подржава вишејезичност".

"Зашто би Шекспиров језик био супериоран над језиком Волтера? Грешимо што смо постали толико англофони", рекао је Јункер телевизији Франс 5.

Ипак, Јункер је напоменуо да је енглески постао свакодневни радни језик унутар институција ЕУ.

"Брегзит ту ништа неће променити, јер су они који не потичу из западних делова Европе навикли да говоре енглески", објаснио је председник ЕК.

Око 274 милиона људи говори француски широм света и тај језик је дуго био доминантан у седишту ЕУ у Бриселу, али је енглески постао свеприсутан у европским институцијама, поготову откако су се источноевропске земље придружиле том блоку 2004, наводи британска агенција.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво