Амнести: ЕУ саучесник у злостављању миграната у Либији

Земље чланице Европске уније су саучеснице у злостављању миграната у Либији, наводи организација за заштиту људских права "Амнести интернешенел" у последњем извештају.

У најновијем извештају ова организација оптужује ЕУ да затвара очи пред бруталним тактикама либијске обалске страже и опасним притворским објектима, преноси АП.

Група за заштиту људских права са седиштем у Лондону наводи и да либијска обалска стража прима мито од кријумчара, како би допустила да чамци са мигрантима исплове ка Европи.

"Амнести" истиче да поседује видео-снимке и друге документарне доказе да је брод који је Италија донирала либијској обалској стражи био умешан у операцију пресретања у којој се више од 50 људи утопило.

"Европске владе не само што су у потпуности обавештене о овим злоупотребама, већ активно подржавају либијске власти у заустављању прелазака преко мора и задржавању људи у Либији. Оне су саучесници у тим злочинима", рекао је директор "Амнести интернешенела" за Европу Џон Далхуисен.

АИ, такође, наводи да је прегледала видео-снимке, фотографије и документа који показују да у најмање једном инциденту посада брода који је Италија донирала либијској обалској стражи није употребила чамце за спасавање за мигранте који су се нашли у невољи на мору.

"Европске владе су показале где лежи њихови истински приоритети: у затварању главне медитеранске руте, при чему се ретко обазиру на изазване патње", закључио је Далхуисен.

На удару прилива више од милион миграната у 2015. години, ЕУ је са Либијом и њеним суседима радила на пресецању главне мигрантске руте из Африке ка Европи, а њена стратегија је укључивала обуку и опремање либијске обалске страже како би зауставила чамце који покушају да крену на опасан пут преко Медитерана.

При том је ухваћено око 20.000 миграната, који су потом остали заглављени у Либији, где су притворске јединице претрпане и хигијенски запуштене, наглашава "Амести".

Ова организација напомиње да је њен најновији извештај заснован на интервјуима са десетинама миграната и званичника.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво