Уручена Нобелова награда за мир

Овогодишња Нобелова награда за мир уручена је Међународној организацији за укидање нуклеарног наоружања.

Добитник награде је водећа цивилна организација која се бори за забрану нуклеарног оружја под међународним правом.

Нобелов комитет сматра да би следећи корак ка постизању света без атомског оружја морао да укључи данашње земље нуклеарне силе.

Добитници овогодишње награде позивају земље које поседују нуклеарно оружје да покрену преговоре ка постепеном уклањању преосталих чак 15 хиљада нуклеарних бојевих глава, поручују из Нобеловог комитета.

Директорка Међународне организације за укидање нуклеарног наоружања Беатрис Фин упозорила је да би "тренутак панике" могао да доведе до уништења градова и смрти милиона цивила због употребе нуклеарног оружја.

Примајући награду на церемонији у Ослу, Фин је рекла да је ризик од употребе таквог оружја "данас већи него за време Хладног рата".

Према њеним речима, свет се суочава са нуклеарном кризом због "повређеног ега", пренео је Би-Би-Си.

"Смрт милиона можда је удаљена за само један мали излив беса. Имамо избор - крај нуклеарног оружја или крај нас", рекла је Фин.

Водећа активисткиња Међународне организације за укидање нуклеарног наоружања Сецуко Тарлоу, која је заједно са Фин примила награду, говорила је о својој борби да преживи напад атомском бомбом на Хирошиму и циљу њене организације да се постигне међународни споразум о забрани нуклеарног оружја.

Тарлоу, која је имала 13 година када је атомска бомба бачена на тај град, испричала је како је после експлозије остала испод рушевина школе, али да је успела да види светлост и безбедно се извуче, пренео је АП.

"Наша светлост данас је споразум о забрани (нуклеарног оружја)", рекла је Тарлоу.

Споразум је потписало 56 земаља, од којих ниједна није нуклеарна сила, а ратификовале су га само три земље.

Како би споразум постао обавезујући потребно је да га ратификује 50 земаља.

Награду, која се додељује од 1901. године, установио је шведски изумитељ Алфред Нобел, познат по проналаску динамита.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
22° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи