Одржан састанак Лаврова и Климкина у Бечу

Први састанак министара спољних послова Русије и Украјине Сергеја Лаврова и Павела Климкина одржан је после дужег времена на маргинама Савета министара спољних послова ОЕБС-а у Бечу.

Украјински министар након састанка је на свом налогу на Твитеру написао о чему је разговарао са руским колегом.

"Разговарао сам са министром спољних послова Лавровом о размени заробљеника. То морамо да реализујемо у наредним недељама, јер се ради о људима и њиховим најмилијима", написао је Климкин, преноси Спутњик.

Састанак министара одржан је иза затворених врата. Пре њега, министри су се сусретали само у оквиру "нормандијског формата".

Последњи такви преговори одржани су пре три године пре заоштравања ситуације у Украјини.

Питање решавања ситуације у Донбасу разматра се, између осталог, и на састанцима Контакт групе у Минску, која је од септембра 2014. године усвојила три документа који регулишу кораке за деескалацију сукоба.

Међутим, и након споразума о примирју између сукобљених и даље долази до размене ватре.

Климкин: Русија није спремна на позитивне кораке

Павло Климкин сматра да Москва није спремна на предузимање било каквих позитивних корака и оцењује да би Русија требало да напусти источни део Украјине и пусти да дође међународна заједница.

Климкин је, у изјави агенцији АПА, рекао да на неспремност Русије на решење указују и речи шефа руске дипломатије који је "нормалну мировну мисију УН поредио са окупаторском администрацијом", док је истовремено три године у источној Украјини присутна "руска окупаторска администрација".

Он сматра да је решење за мир у Донбасу једноставно - Русија треба да напусти тај регион, а да дође међународна заједница.

Неопходно је, према речима Климкина, постићи минимум безбедности и регион припремити за слободне и фер изборе.

Климкин оптужује Русију да жели само да замрзне конфликт, чиме би се "фиксирао руски протекторат" и "минирала" украјинска влада у Донбасу.

Тврди и да Русија, у разговорима око мисије УН за источну Украјину, не жели "нормалну мировну мисију", већ тежи ка једној врсти мисије заштите граница на "контакној линији украјинских владиних трупа и побуњеника".

Климкин је истакао да би мисија УН требало да има приступ целој територији, а тако и неконтролисаним деловима руско-украјинске границе, јер у супротном не би имала смисла, пошто преко те међе, како тврди, непрестано долазе руско оружје, муниција и снаге.

Специјални изасланик УН за Украјину Мартин Сајдик позитивно гледа на могућу мисију УН у тој земљи.

Према његовим речима, таква мисија би била шанса за решење конфликта.

Сајдик је изразио наду да ће САД и Русија моћи да се договоре око мисије, јер би само присуство "плавих шлемова" повећало безбедност цивилних посматрача ОЕБС, пошто снаге УН представљају за све стране у сукобу сигнал снажнијег ангажовања међународне заједнице у спору.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 08. мај 2024.
22° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара