Зашто је Јерусалим толико важан?

Питање статуса Јерусалима, које је данас у жижи светске јавности, сеже до саме сржи сукоба између Изреала и Палестинаца, а тај свети град у коме се налазе највеће светиње јудаизма, ислама и хришћанства има неоспоран религијски, али и политички значај.

Израелско-палестински мировни споразум из 1993. предвиђао је да се о коначном статусу Јерусалима расправља у каснијим фазама преговора, али је главни камен спотицања питање израелског насељавања, наводи Би-Би-Си, уочи најављеног саопштења америчког председника Доналда Трампа у коме би могао да призна Јеруслаим за главни град Израела.

Израел је од 1967. изградио у источном Јерусалиму десетак насеља, у којима живи око 200.000 Јевреја, а која се сматрају незаконитим према међународном праву, премда Израел то пориче.

Би-Би-Си подсећа да израелски суверенитет над Јерусалимом никада није признат на међународном плану и да све земље своје амбасаде имају у Тел Авиву.

У троминутном видео-снимку под насловом "Зашто је Јерусалим битан" подсећа да је много пута већ виђено како и најмања промена везана за тај град и његову територију доводи до сукоба и насиља, те да је зато све што се тамо дешава – веома важно.

Израелци Јерусалим сматрају својом настаријом престоницом, а када је формирана држава Израел 1948. године, главне полуге власти управо су биле смештене у западном делу Јерусалима.

Међутим, тек у рату са арапским земљама 1968. године израелске власти су под контролу узеле и источни део Јерусалима у којем се налази чувени Стари град, а касније су га и припојиле, али тај потез Израела није добио међународно признање, што је посебно фрустрирало израелске званичнике.

С друге стране, о свему томе Палестинци имају другачије мишљење – они желе источни Јерусалим као своју престоницу и то је тачка спорења вишедеценијских мировних преговора између Израела и Палестине, у којима су главну улогу до сада имале САД, наводи Би-Би-Си.

Многи стручњаци су мишљења да досадашњи напори да се реши вековни сукоб тако што ће се оформити палестинска граница и држава на границама Израела према расподели територије пре 1967. године сада више немају смисла.

Би-Би-Си подсећа и да је трећина становништва Јерусалима муслиманске вероисповести, а да многи потичу од породица које ту вековима живе.

Међународни званичници већ годинама заступају став да се било која промена везана за Јерусалим мора донети кроз преговоре две стране и мора бити обострано прихваћена.

Британски јавни сервис предвиђа да ће сада, када је Трамп одлучио да призна Јерусалим за престоницу Израела, све бити другачије.

"Један председник сада ће то променити. Трамп је упоран да амбасаду САД измести управо у Јерусалим и одлуку о томе саопштава данас. А најава такве одлуке изазвала је праву буру реакција међу светским званичницима, при чему је најоштрији јуче био председник Турске који је рекао да ће, ако заиста призна Јерусалим као престоницу Израела, за Турску то бити црвена линија коју је Трамп прешао", наводи Би-Би-Си.

У сваком случају, из Беле куће је најављено да ће Трамп данас саопштити своју одлуку о Јерусалиму која ће, како неименовани амерички званичници кажу, бити да ће признати Јерусалим за престоницу Израела, што је доказ више да нова америчка администрација озбиљно разматра опције о каквима раније није било ни говора, закључује британски јавни сервис.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи