Папа избегао да употреби реч Рохингја у Мјанмару

Поглавар Римокатоличке цркве папа Фрања позвао је у Мјанмару на поштовање свих етничких група, али није посебно споменуо припаднике муслиманске заједнице Рохингја у тој земљи, иако су групе за заштиту људских права то тражиле – како би показао подршку тој заједници.

Би-Би-Си наводи да је Католичка црква у Мјанмару рекла папи да би употреба назива Рохингја могла да представља потешкоће за католике.

Британски јавни сервис, ипак, оцењује да је папин говор био "снажна одбрана права етничких група", иако се није директно осврнуо на Рохингје.

"Будућност Мјанмара мора бити мир, мир заснован на поштовању достојанства и права сваког члана друштва, поштовању сваке етничке групе и њеног идентитета, поштовању владавине права и поштовању демократског поретка који омогућава сваком појединцу и свакој групи, без искључивања икога, да понуди свој легитимни допринос општем добру", рекао је папа. 

Истакао је да је највеће благо Мјанмара народ те земље и додао да су они "много патили и настављају да пате због грађанског сукоба и непријатељстава који су предуго трајали и довели до дубоких подела".

"Док земља сада ради на обнови мира, зацељивање тих рана мора да буде најважнији политички и духовни приоритет", поручио је папа.

Навео је да верске разлике не би требало да буду "извор поделе и неповерења", већ снага за јединство, опроштај, толеранцију и мудру изградњу земље.

Папа се такође није директно осврнуо на Рохингје током претходно одржаног састанка у граду Рангун са лидерима будистичке, исламске, хиндуистичке, јеврејске и хришћанске вероисповести, преноси Би-Би-Си позивајући се на званичнике Ватикана.

Пре говора, папа Фрања је другог дана боравка у Мјанмару разговарао је са де факто лидером те земље Аунг Сан Су Ћи. Ни она се у свом говору није директно осврнула на Рохингја муслимане. Она је, ипак, рекла да је ситуација у Ракајну, држави Мјанмара, "најснажније привукла светску пажњу".

Иначе, Аунг Сан Су Ћи је критикована због недостатка акције када је реч о том проблему. 

Мајнамар се суочава са оптужбама за етничко чишћење пошто је 620.000 припадника Рохингја народа побегло из ње у Бангладеш од августа ове године.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво