Ирачка војска ушла у Киркук

Tри недеље након референдума о независности ирачког Курдистана, ирачке снаге ушле су у стратешки град Киркук, натеравши курдске борце на повлачење. У међувремену, Језиди су преузели контролу над Синџаром после одласка Курда.

Пошто је ирачка војска заузела нафтом богату област око Киркука, као и један аеродром, на хиљаде људи напустило је Киркук и кренуло ка курдским градовима Ербилу и Сулејманији.

Према подацима ирачке војске, владине снаге су готово без борби освојиле аеродром у Киркуку, два велика нафтна поља, једно гасно постројење, једну нуклеарку и велико подручје око милионског града.

Такође, како јављају агенције, заузета је и зграда регионалне владе.

Град Киркук и богата нафтна налазишта у околини од 2014. године су била под контролом курдских бораца Пешмерги.

То подручје Курди су освојили након што се ирачка војска повукла пред Исламскoм државом.

Међутим, право на Киркук полажу и Курди и ирачка централна влада.

Сједињене Државе позвале су централну владу у Багдаду и курдске власти да преговорима реше несугласице, преноси АП.

Пентагон је саопштио да сукоби у Киркуку ометају амерички циљ, а то је уништење Исламске државе, те да ирачке безбедносне снаге и курдске Пешмерге не треба да се "боре једни против других".

У међувремену, група Језида у Ираку, удружена са ирачким Снагама народне мобилизације предвођене шиитима, преузела је данас пуну контролу над Синџаром, градом Језида на северозападу земље, јавља Ројтерс позивајући се на становништво.

Језиди су припадници етничке мањине у Ираку која говори курдски језик. Они чине већинско становништво у граничном подручју Ирака и Сирије.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво