Аврамопулос: Ако умре Шенген, умреће и ЕУ

Окончавање слободног кретања у шенгенској зони било би фатално за Европу, упозорио је европски комесар за унутрашње послове Димитрис Аврамопулос на састанку министара унутрашњих послова ЕУ у Луксембургу.

"Ми делимо забринутост неких земаља чланица за безбедност, али Шенген је жив и треба да остане жив, јер ако Шенген умре, умреће Европа", рекао је Аврамопулос новинарима.

Више европских земаља на челу с Француском и Немачком залаже се за измену шенгенских прописа које сматрају превазиђеним с обзиром на сталне терористичке претње.

Оне не траже потпуно обустављање слободе кретања, већ да могу да лакше поново уводе контроле на својим границама и на дужи рок него што се одобрава по садашњим правилима.

Европска комисија је у начелу прихватила да у том смислу реформише шенгенске прописе, али не жели да иде толико далеко колико траже Париз и Берлин, као и Аустрија и Данска.

Не чекајући да Европска комисија спроведе реформе и примењујући актуелне прописе, те земље су, позивајући се на нове терористичке претње, већ најавиле да ће за шест месеци продужити привремене контроле граница уведене 2015. године.

Француска је обавестила Европску комисију да ће граничну контролу, уведену после напада у Паризу 13. новембра 2015. године, наставити до 30. априла 2018. године, а требало је да је укине крајем октобра ове године.

Немачка је јуче такође најавила да за шест месеци продужава контролу својих граница.

Немачка и Француска поздравиле су данас у Луксембургу то што је Европска комисија ставила на дневни ред реформу шенгенског уговора.

Француски министар унутрашњих послова Жерар Колон је рекао да сматрају да је то "врло важан корак напред", међутим, додао је да Француска жели да унесе неке измене у предлог Комисије.

Европска комисија предлаже да се, у случају безбедносних претњи некој земљи, трајање контроле продужи на годину дана, уместо садашњих шест месеци.

Уколико се претње и потом наставе, предлаже се да контрола може да се продужи на две године, али уз одобрење других земаља чланица. Париз и Берлин би желели да ти периоди буду и дужи, али се изнад свега противе томе што одобрење треба да дају друге земље.

"Желимо да задржимо национални суверенитет у вези с једним основним проблемом за сваку земљу – с проблемом тероризма", рекао је Колон.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво