Хиперсоничне ракете – опасност од "тренутне одмазде"

Сједињене Америчке Државе, Русија и Кина развијају хиперсоничне ракете, пише британски "Индепендент", наводећи да ове светске силе уједно морају да воде рачуна како ово оружје не би пало у руке "одметнутих режима" који би могли да угрозе безбедност.

Наведена оружја на којима се ради су "нова врста претње", јер су направљена за избегавање одбрамбених противракетних система, те би државе имале мање времена за одговор на такав напад, тврди се у студији истраживачке организације РАНД.

Ако се та технологија буде развијала неконтролисано, земље би могле да поставе своје одбрамбене системе на подешавања "тренутне одмазде", а тиме и да повећају шансе за избијање ракетног рата.

"Развој хиперсоничних ракета повећао би шансу стратешког рата. Подстакао би државе да постану брзе на окидачу", тврди аутор студије Ричард Шпајер.

Стручњаци наводе у студији да свет има мање од 10 година да примени режим ограничавања наоружавања, преноси Индекс.

Претња хиперсоничних ракета није повезана само са њиховом екстремном брзином већ и са тим да се њима може јако прецизно управљати, а то је карактеристика коју не поседују традиционални балистички пројектили.

Русија, Кина и САД развијају ту технологију, а истраживачи РАНД-а упозоравају да се те земље морају сагласити око тога да не продају целе системе или веће подстистеме таквог наоружања другима.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво