АФП: Ангела Меркел, "вечита канцеларка"

Поједини су Ангелу Меркел исмевали као "краљицу строге штедње", док су јој други клицали као "спаситељки избеглица", а неки поздрављали као "нову лидерку слободног света", али сада, када је освојила и четврти мандат на челу највеће европске економије, многи Немци је једноставно зову – "вечита канцеларка", наводи АФП.

Кћерка пастора која је расла иза "гвоздене завесе", данас за многе Немце "мама Меркел", својим прагматичним, скромним и умирујуће пријатним стилом усавршила је вештину останка на власти у овој богатој земљи која је наклоњенија континуитету него променама, оцењује француска агенција.

"У бурним временима америчког председника Доналда Трампа, Брегзита и вишеструких глобалних криза, 63-годишња Меркел постала је темељ у земљи која стреми да одржи завидан привредни раст и стопу запослености", наводи се у анализи.

Немци су јој, примећује АФП, захвалили тиме што је задржавају на власти откако је постала најмлађа и прва жена канцелар 2005. године, а истовремено је вршњакиња "давно прохујалих" лидера попут Џорџа В. Буша, Тонија Блера и Жака Ширака.

Одајући утисак да нема ни трунке сујете и равнодушна према "сјају и раскоши" које доноси власт, она живи у просечном стану у Берлину са супругом-научником који се клони медија Јоакимом Зауером, пазари у локалном супермаркету, а одморе проводи пешачећи на Алпима - тако француска агенција описује канцеларку Меркел.

Уз то, када су је међународни листови, након Трампове изненађујуће победе прошле године, прогласили новом поборницом либералне демократије, она је ту етикету одбацила као "гротексну и апсурдну".

Иако често критикована да се клони тешких изазова, Меркел је своје мандате обележила храбрим и изненађујућим одлукама – од одбацивања нуклеарне енергије након хаварије у Фукушими 2011. до отварања немачких граница за више од милиона тражилаца азила од 2015.

"Прилив миграната ју је, додуше, скупо коштао, како гласача тако и суседа из ЕУ, а многе навео да предвиде њен силазак с власти", констатује АФП, али напомиње да јој се, како се број новопридошлица смањио, а њена влада усвојила строжу азилску политику, популарност вратила на нивое пре кризе.

Своје противкандидате је, додаје се у тексту, разгневила непомињањем њихових имена и одбијањем да са њима уђе у жустар политички дијалог, док су је многи политички коментари због тога оптужили да је Немачку "загњурила" у "аполитички дремеж", а својим говорима увела Немаце у "масовну хипнозу".

Сада, на почетку четвртог мандата, противника на видику нема, али гомила изазова чека Ангелу Меркел, коју је лист Њујоркер описао као "најмоћнију жену у свету пуном нестабилних мушкараца".

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво