Варшава: Да СССР није подржао Хитлера, не би било Другог светског рата

Пољски министар одбране Антони Маћеревич изјавио је на годишњицу упада совјетских снага на почетку Другог светског рата у Пољску да тај рат не би ни избио да Совјетски Савез није подржао напад Немачке на Пољску којим је рат почео.

"Рат не би избио да Немачка није добила подршку руске стране. Обе државе су склопиле пакт да ликвидирају пољску државу као и друге земље средње Европе. Циљ је била ликвидација државности а у крајњем исходу пољског народа. Те две силе су се договориле и спроводиле су ту политику истребљења", рекао је Антони Маћеревич у интервјуу који је данас, на 78. годишњицу совјетске окупације источних области Пољске, објавила државна агенција ПАП.

Оптужио је Совјетски Савез те Русију као његову наследницу, да је окупација започета пактом Рибентроп-Молотов, о ненападању Немачке и СССР августа 1939. године, трајала је све до 1989. године, а да је ментално наслеђе које је оставила горе него физичко уништавање пољских градова и села.

"Очигледна привредна заосталост као последица немачке, а касније совјетске окупације, још увек се види када упоредимо животни стандард у Пољској и у западним земљама Европске уније. Из те перспективе исправно је захтевати ратне репарације", навео је Маћеревич.

Пољски министар који важи за једног од најоштријих, чак русофобних јастребова у Влади премијерке Беате Шидло, оптужио је Русију да је све до данашњих дана мислила да може да спречи да на територију Пољске дођу савезнички западни војници јер је до 1989. године претворила Пољску у своју окупирану колонију.

"Тај њихов вето више није актуелан. Пољска је пуноправна чланица НАТО-а а војске наших савезника су на нашим границама. То је реална гаранција да нас више никада неће издати, као што се то десило после 1. септембра 1939. године", рекао је пољски министар одбране.

Свега 17 дана по избијању Другог светског рата, Црвена армија је прешла целу дужину пољске источне границе, правдајући то пољском амбасадору у Москви тиме да је пољска држава престала да постоји када је њен отпор сломила Немачка и да СССР мора да заштити братски украјински и белоруски народ у тадашњим источним областима Пољске, а данашњим западним деловима Украјине и Белорусије.

Од ноћних сати 17. септембра 1939. године, на исток тадашње Пољске упало је, у три таласа, 1,5 милиона војника Црвене армије, преко 6.000 тенкова и 1.800 авиона.

Пољски Генералштаб наредио је војсци да не ступа у борбу с Црвеном армијом, већ да се повуче ка Румунији и Мађарској.

До напада Немачке на СССР 1941. године Пољска је остала распарчана на немачки и совјетски део, у складу с тајним анексом пакта Рибентроп–Молотов о подели Пољске, балтичких земаља, Финске и Румуније, према којем би границу између СССР-а и Немачке на територији Пољске биле реке Нарва и Висла.

Венац пред Споменик палим и убијеним на Истоку данас је положио и председник Пољске Анджеј Дуда.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво