Музеј у Аушвицу: Болесно је красти предметe из логора

Државни музеј бившег нацистичког логора Аушвиц Биркенау на југу Пољске поднео је кривичну пријаву против израeлске студенткиње која се сама у медијима похвалила да је приликом сваке посете том највећем стратишту Јевреја у Европи крала по неки предмет за свој студентски уметнички пројект.

Бартош Бартизел, протпарол музеја највећег логора који су немачки нацисти подигли у окупираној Пољској, каже да је то што се десило болесно и скандалозно.

"Меморијални комплекс је заштићено место, сведочанство трагедије Холокауста и Другог светског рата и треба да говори наредним поколењима. Тешко је замисливо да крађа може на било какав начин да се оправда, па чак и за потребе уметности", рекао је Бартизели.

Музеј је против студенткиње Ротем Бајдс, чији су баба и деда преживели Холокуаст, поднео кривичну пријаву и затражио помоћ Амбасаде Израела у Варшави, док ће пољско тужилаштво прво проверити да ли су украдени предмети заиста оригинали.

Музеј захтева да му се врате украдени ситни стаклени предмети, грумен земље, метални завртњи, као и табла с упозорењем Музеја да се предмети не краду.

Младој израелској уметници због крађе тих ситних предмета прети казна до 10 година затвора.

У логору Аушвиц проширеном у комплекс Аушвиц-Биркенау када су Хитлерови нацисти решили да спроведу монструозни план ликвидације европских Јевреја, током Другог светског рата страдало је најмање 1,1 милион људи, махом пољских и европских Јевреја, али и Синти и Рома, Пољака, заробљених војника совјетске Црвене армије и припадника других европских народа.

Данас је цео терен логора Меморијални комплекс и државни музеј.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи