Уницеф: Петоструко више деце избеглица која путују сама

Број деце која су избеглице или мигранти, а путују сама, достигао је у свету рекордно висок ниво, повећавши се готово пет пута од 2010. године, објавила је агенција УН за децу.

Најмање 300.000 деце без пратње је евидентирано у око 80 земаља 2015. и 2016, што је пораст са 66.000 од 2010. и 2011. године, навео је Уницеф у новом извештају.

Извештај под називом "Дете је дете: Заштита деце у покрету од насиља, злостављања и експлоатације" показује да све већи број деце иде веома опасним рутама, да су на милост и немилост кријумчара и трговаца људима, што јасно оправдава потребу за глобалним системом заштите који би их сачувао од експлоатације, злостављања и смрти.

"Немилосрдни кријумчари и трговци људима експлоатишу њихову рањивост за личну корист, помажу деци да пређу границе, само да би их продали у ропство и присилну проституцију. Несавесно је то што на адекватан начин не бранимо децу од тих грабљиваца", рекао је заменик извршног директора УНИЦЕФ-а Џастин Форсајт.

По извештају, 200.000 деце без пратње је поднело захтев за азил у скоро 80 земаља 2015. и 2016. године, а 100.000 деце без пратње је приведено на граници САД и Мексика 2015. и 2016. године.

У Европи је 2015. и 2016. године 170.000 деце без пратње поднело захтев за азил. Деца без пратње и раздвојена деца чине 92 процента све деце која су стигла у Италију преко мора током 2016. и у првим месецима 2017. године.

У извештају се такође указује деца чине 28 процената жртава трговине људима у свету. Подсахарска Африка и Средња Америка и Кариби имају највећи удео деце међу откривеним жртвама трговине људима - 64 и 62 процента.

Уницеф је уочи самита Г7 најбогатијих земаља који ће се одржати у Италији следеће недеље, позвао владе да усвоје његову акциону агенду у шест тачака да би се заштитила деца избеглице и мигранти.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
25° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи