Људи у западном Мосулу гладни, једу траву

Алија Хусеин и 25 чланова породице који су нашли склониште у западном делу Мосула, у комшилуку Махата, преживљавају једући траву која расте у парку у близини њиховог дома.

Алија меша поврће са малим количинама пиринча и пасте од парадајза како би направила супу, која је неретко једини оброк за њену породицу.

Њен рођак Зухаир Абдул Карим рекао је да упркос трави, хране нестаје.

"Кунем вам се богом, гладни смо. Исламска држава нас је начинила гладнима. Ништа нам нису оставили, чак су нам и храну украли", рекла је Хусеинова.

Њен дом се налази само неколико стотина метара од фронта битке за западни Мосул.

Упркос томе што је Хусеинова технички ослобођена, њен комшилук је и даље превише опасан да би ту пристигле хуманитарне групе. Она каже да је у претходних недељу дана добила само једну кутију хране у којој је био само пиринач, уље и паста од парадајза, што је једва довољно хране да прехрани породицу за дан.

"Жене нису ручале. Само деца и мушкарци су јели. Не знам да ли ћемо вечерати...можда, можда не", рекао је Абдул Карим, додавши да његова породица сада живи од оброка до оброка.

Неке породице шетају и по неколико километара до маркета у комшилуцима који су дуже под контролом ирачке војске. Цене су, међутим, високе и већина породица је исцрпела своје уштеђевине, док запослење готово да не постоји у разореном Мосулу, преноси АП.

Процењује се да је 300.000 до 500.000 људи ван сваког домашаја, заробљено у деловима Мосула под контролом Исламске државе, наводе Уједињене нације. Опсадни услови спречили су доставу хране тим људима преко шест месеци.

Већина заробљених процењује се да је у старом граду Мосула, где се очекује да ће се завршне битке одиграти. УН упозоравају да ће последице по цивиле бити катастрофалне уколико се борбе наставе још неколико недеља.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 18. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи