Французи бирају председника

У Француској се одржава први круг најнепредвидљивијих председничких избора после више година, на којем учествује 11 кандидата. До 17 сати гласало је 69,42 одсто грађана са правом гласа, саопштило је француско Министарство унутрашњих послова. Избори се одржавају у време ванредног стања у тој земљи и у сенци недавног напада. Биралишта су отворена у осам сати, а први прелиминарни резултати се очекују 12 сати касније.

19.00 - Биралишта у већим градовима затварају се у 19, а у мањим у 20 сати. 

17.30 - До 17 сати у првом кругу гласања на председничким изборима у Француској, на биралишта је изашло 69,42 одсто гласача, саопштило је француски МУП.

15.00 - Одлазећи председник Француске Франсоа Оланд изјавио је да би најбоља порука председничких избора била "да покажу да је демократија јача од свега" тако што ће грађани изаћи на гласање. 

12.45 - Због сумњивог возила евакуисано гласачко место Безансону, на истоку Француске, које је касније поново отворено.  

12.20 - До 10 сати гласало је 28,5 одсто гласача, што је нешто више него 2012, када је одзив био 28,29 одсто, саопштио је француски МУП, преноси Ројтерс.  

Овације присталица председничких кандидата, 72 сата пред изборе у Француској, смениле су полицијске сирене. Још један терористички напад. Безбедност појачана са 50.000 полицијаца, несумњиво појачава предност десничара – Франсоа Фијона, Марин ле Пен највише. Али не пресудно, процењују аналитичари.

"Левица не заостаје много када је безбедност у питању, за време Оланда је уведено ванредно стање које траје више од годину дана, тако да ће десница делимично профитирати, али ни левица неће много изгубити", сматра уредник српског издања "Le Monde Diplomatique" Ивица Младеновић.

Са 11 председничких кандидата укупно – од крајње левице до крајње деснице – између којих бира 47 милиона регистрованих гласача, француски избори представљају важан тест и за Европску унију и за популистичке лидере који прижељукују њен распад.

У првом кругу избора, четири кандидата имају изгледа да уђу у други, одлучујући и обавезни круг, који ће уследити две недеље касније, а у којем ће на мегдан изаћи два кандидата са најбољим резултатима из првог круга.

Фаворит је ипак новајлија. Из центра политичког спектра, али не и кандидат политичке партије, већ покрета – Емануел Макрон. У водећем двојцу традиционално кандидаткиња Националног фронта. У завршници кампање, сустиже их изненађење с лева – Жан Лик Меланшон. Аналитичари не искључују да Французи у другом кругу бирају између екстремне деснице и крајње левице.

"Можда би и то могло да се деси, али мислим да ће управо овај атентат на Јелисејским пољима определити многе Французе за Макрона, јер он има и јаку социјалну компоненту, то је чудна мешавина социјалне државе у некој врсти либералног капитализма", указује Радомир Диклић, некадашњи амбасадор у Француској.

Макрон (39), бивши банкар који је после две године напустио место министра економије прошлог августа да би основао сопствени независни покрет под називом "У марш!", потукао би Ле Пенову или било код другог кандидата у другом кругу, показују резултати најновије анкете коју је спровео амерички институт "Харис интерактив", док се с тим предвиђањима подударају и прогнозе других анкета.

Због Макроновог релативног недостатка искуства у државном управљању неки гласачи се питају смеју ли да му, опредељујујући се за њега, у руке дају француски нуклеарни арсенал, стално место Француске у Савету безбедности УН, њену борбу против исламског екстремизма и улогу клучног играча у међународним кризама.

Макрон себе представља као "непријатеља национализма" и кандидата "отворене Француске која има своје интересе – безбедносне, економске и социјалне, које жели да брани, али оперише у отвореном свету".

Одлазећи из Оландове владе, он је са собом одвукао и гласаче кандидата Социјалистичке партије, Беноа Амона, који не ужива велику подршку гласача.

Анкета "Харис интерактива" показује да је Меланшон, који је од учесника с незнатним шансама постао озбиљан кандидат делом захваљујући борбеним телевизијским наступима и мудром кампањи путем друштвених медија, на равној нози са Фијоном што се популарности тиче, уживајући подршку 19 одсто бирача, преноси Ројтерс.

Њих двојица за само три одсто гласова заостају за Ле Пеновом за коју, према анкетама, намерава да гласа 22 одсто француских испитаника, док је Макрон, са 25 одсто гласова које Французи планирају да му дају, учврстио свој статус фаворита.

Фијонов рејтинг се постепено поправио након што му је популарност нагло опала после оптужби за непотизам, а осврнувши се на осујећени овонедељни напад на чијој су мети могли бити он и други кандидати, овај 63-годишњи бивши премијер данас настоји да себе што боље прикаже у светлу "чврстог чувара безбедности и борца против екстремиста", за разлику, како каже, од Макрона "чији је став по том питању нејасан". 

Референдум о чланству Француске у ЕУ после преговора с Бриселом о враћању кључних овлашћења националним престоницама предлаже и Ле Пен, која жели и да се отараси евра и заговара још оштрији став против ЕУ, уз националистичку реторику у стилу "Француска на првом месту".

На исход првог круга у Француској, кладе се само хазардери. Ипак, Диклић подсећа на тзв. глас за Републику. Последњи пут 2002. социјалиста Жоспен позвао је своје бираче - запушите нос, гласајте за Ширака. И отац Марин ле Пен изгубио је у другом кругу. Ипак, док скоро 47 милиона Француза гласа, свет – после Брегзита и Трампа – опет обузима политичка трема.

До 17 сати у првом кругу гласања на председничким изборима у Француској, на биралишта је изашло 69,42 одсто гласача, саопштило је француско Министарство унутрашњих послова, преноси Ројтерс.

Наведено је да је ова излазност мало мања од оне остварене на претходним изборима 2012. када је у истом периоду гласало 70,59 одсто бирача. На председничким изборима одржаним 2007. излазност је до 17 сати била 73,87 одсто, а 2002. је износила 58,45 одсто.

Број коментара 13

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво