Глад прети Јужном Судану

Влада Јужног Судана објавила је да је глад погодила више области у тој земљи, разореној трогодишњим ратом, док је готово половини становништва потребна помоћ у храни.

Више зона у покрајини Јунити на северу земље захваћене су глађу или ризикују да буду захваћене глађу, рекао је новинарима Ајзаја Шол Оруај, председник Националног статистичког бироа.

Оруај је навео да је процена заснованана на класификацији ИПЦ, стандарду који се најчешће користи за мерење обима кризе снабдевања храном.

Прогласу су се придружиле и три агенције УН, које наводе у саопштењу да је ова тешка ситуација резултат продуженог грађанског рата и економске кризе која потреса ту источноафричку земљу.

Више од 100.000 људи у два округа у провинцији Јунити погођени су глађу и страхује се да ће глад да се прошири пошто је још око милион људи у тој земљи на ивици глади, наводи се у саопштењу агенција.

"Наши најгори страхови су се обистинили", рекао је Серж Тисо, шеф Организације УН за храну и пољопривреду у Јужном Судану. Додао је да је рат пореметио државу која иначе има плодну земљу.

Око 5,5 милона људи, или око 50 одсто становништва Јужног Судана биће тешко погођено због недостатка хране уз ризик од смрти.

Шеф Уницефа у тој земљи Џереми Хопкинс рекао је да би многа деца могла да умру ако им помоћ у храни хитно не буде достављена. Више од 250.000 деце је тешко неухрањено, рекао је Хопкинс, што значи да им прети умирање.

Јужни Судан, независна држава од 2011, погодио је 2013. талас жестоког насиља, када су се сукобиле снаге лојалне председнику Салви Кииру, који је припадник народа Динка, и присталице његовог ранијег потпредседника Рика Машара, из народа Нуер.

У сукобима у Јужном Судану погинуло је хиљаде људи а више од 1,5 милиона било је приморано да напусти своје куће.

Није први пут да је Јужни Судан погођен глађу. Када се та територија борила за независност од Судана 1998. захваћена је глађу изазваном грађанским ратом.
Верује се да је тада умрло између 70.000 и неколико стотина хиљада људи.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи