Исламска држава мења пропаганду

Са губитком територије у Ираку и Сирији, терористичка група Исламска држава променила је своју пропаганду одступајући од идеје исламске утопије и фокусирајући се на нападе, јавља "Глас Америке".

Већина недавних видео-снимака приказује борбу за ирачки град Мосул – а позиви страним борцима да се придруже џихадистима нису више толико приметни, наводи се у тексту.

Један од последњих пропагандних видео-снимака које је објавила џихадистичка Исламска држава приказује самоубилачке бомбашке нападе на ирачку војску у Мосулу.

"Дошло је до великог одступања од идеје исламистичке утопије ка нечему око ратовања. Овај снимак, и слични снимци, сви показују да, јесте, Исламска држава можда губи територију, али ће је бранити и непријатељ ће скупо платити", каже Чарли Винтер из Центра за студије радикализације са седиштем у Лондону, који годинама прати медијску кампању ИД.

На врхунцу снаге, када је контролисала велики део територије, многи видео-снимци Исламске државе су били усредсређени на утопистички сан о исламском калифату– приказујући мирнодопске пејзаже и мање борби. Један филм из 2014. приказује британског војника који моли друге муслимане да путују у Сирију и Ирак.

"Та група и даље покушава да комуницира са страним борцима, али је квалитет другачији. То више нису позиви на "хиџрах" – односно на миграцију у Ирак и Сирију.

"Сада кажу: останите у својим земљама и оданде нападајте", примећује Винтер.

Исламска држава је спровела неколико терористичких напада изван Блиског истока, између осталог у Француској, Немачкој и Турској. Међутим, сан о исламском калифату бледи, а пропаганда је све слабија, каже Винтер.

"Имају мање места о којима могу да праве пропаганду, као и мање места у којима могу да праве пропаганду. Осим тога, коалиција такође напада њихове људе који се баве пропагандом, тако да слабе на сваком пољу", наводи Винтер.

Винтер истиче да Исламска држава наставља да избацује ултра-насилнички видео материјал, али да телевизије све ређе објављују такве видео-снимке, што је промена за коју аналитичари кажу да је додатно ослабила медијско присуство Исламске државе, преноси Глас Америке.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво