Да ли после "нове Америке" стиже и "нова Европа"?

Овогодишњи избори у Холандији, Француској и Немачкој могли би драматично да промене политичку слику Европе и то уз подршку нове америчке администрације. Аналитичари сматрају да ће у Србији ојачати утицај десничарских партија, али недовољно да би променио европски пут Владе.

"Ово је година буђења Европе" - да ли порука са скупа десничарских и националистичких партија слути да би до краја године ово могли бити нови европски лидери? О томе се, 2017. године, одлучује на изборима у три земље. Зато, посматраче не чуди пакт странака Францускиње Марин ле Пен, Немице Фрауке Петри и Холанђанина Герта Вилдерса.

Политички аналитичар Драгомир Анђелковић наглашава да те партије не одбацују концепт европске сарадње, већ мисле да он мора бити такав да се поштује државност сваке од европских нација. "Отуда, те партије сарађују унутар европског парламента и по питању разних законодавних иницијатива, али и када се ради о концепту редефинисања ЕУ", наводи Анђелковић.

Осим редефинисања Уније, ујединило их је и противљење имиграцији, исламу, елитама. Може ли сигнал из Европе да мобилише и домаће странке, које деле сличне ставове?

Драган Ђукановић из Центра за спољну политику сматра и да ће у Србији ојачати капацитет политичких партија које су против ЕУ, односно које су десно политички оријентисане. "Али не мислим да ће њихов утицај бити толико јак да би се суштински спољнополитички приоритет Србије, а то је чланство у ЕУ изменио", додаје Ђукановић.

Окупљени на самиту у немачком граду Кобленцу нису крили да су мотивисани прошлогодишњим изласком Британије из Европске уније, као и избором Доналда Трампа за председника САД. Уверени су да уз "нову Америку," иде и "нова Европа".

Драгомир Анђелковић подсећа да је после победе на изборима Трамп прво позвао Мари ле Пен, што како је оценио, говори о његовом ставу. "Током говора на инаугурацији истакао је да се залаже за сарадњу нација које мисле о свом интересу. У складу са тим мислим да ће у многим национално суверенистичким партијама имати добре партнере", оцењује Анђелковић.

Са друге стране, Ђукановић сматра да не треба повезивати те две околности. Мислим да је тренд јачања деснице у европи кренуо пре избора у сад на којима је победио Трамп", каже Ђукановић.

Анализу тренутног стања даје бивши аустријски канцелар Алфред Гузенбауер. Европа је, сматра, преплављена таласом популизма, који доводи у питање европски пројекат стар седам деценија. Избор националистичких партија и лидера у Немачкој, Холандији, и Француској значио би по њему - "лаку ноћ евру и Европској унији".

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво