Француски левичари бирају председничког кандидата

У првом кругу унутрастраначких избора Социјалистичке партије, француски левичари бирају кандидата који би требало да буде довољно снажан да би се суочио са конзервативним и националистичким противницима на изборима за председника Француске који ће бити одржани у априлу и мају.

Бивши премијер Мануел Валс, који нагиње ка центру, предводи трку, али се суочава са жестоким нападима својих левичарских ривала који га повезују са непопуларним потезима председника Франсоа Оланда, преноси АП.

Арно Монтбур, бивши министар економије који је напустио Оландову владу у јеку расправе у вези са економском политиком, обећао је политику у стилу "Француска на првом месту" и намерава да затражи од директора да повећају плате запосленима ако повећају своје.

Монтбур је, гласајући данас у средишњој Француској, изразио наду да ће "ујединити остале делове левог крила и победити на председничким изборима".

Међу левичарским такмацима је и још један бивши министар у француској влади, Беноа Амон, који обећава да ће легализовати употребу марихуане и да ће, како преноси АФП, сиромашним Французима и онима између 18 и 25 година дати "универзални приход" од 600 евра.

Међу осталим кандидатима су Венсан Пејон, Франсоа де Рижи, Силвија Пинел и Жан-Лик Бенамија, док је Оланд одбио да се кандидује да за реизбор.

Парижанка Франсоаз Данзон рекла је данас за АП, после гласања, да Мотбуров и Амонов програм сматра истински левичарским и интересантним, али да нема сасвим поверења у њих јер јој се не чине реалистичним.

Два кандидата који добију највише гласова у данашњем првом кругу, суочиће се у другом кругу 29. јануара, а левичарског победника потом чега знатно већи изазов, у трци за председника која ће бити одржана такође у два круга - 23. априла и 7. маја.

То, оцењује америчка агенција, неће бити лак задатак за левичарског кандидата, јер се некада моћна француска левица сада бори за политички опстанак након што је Оландова реформа у корист јачања привреде поделила његову Социјалистичку партију.

Истовремено, у председничкој кампањи обележеној антиимиграционим популизмом и страховима од економске стагнације, многи разочарани гласачи из радничке класе окрећу леђа социјалистима и окрећу се лидерки крајње деснице Марин ле Пен.

Анкете показују да, у односу на левичаре, већу подршку уживају конзервативни кандидат - председник партије Републиканци десног центра Франсоа Фијон и лидерка Националног фронта Марин ле Пен.

Растући изазов за левицу представља и центристички, независни кандидат Емануел Макрон (39), бивши инвестициони банкар који је повео Оландове реформе као министар економије, али је одбио да учествује у унутарастраначким изборима социјалиста, док и лидер крајње левице Жан-Лил Меланшон одвлачи гласаче од социјалиста.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи