САД шаљу борбене авионе Ф-35 на Пацифик

Сједињене Америчке Државе шаљу на Пацифик најскупљи и један од најконтроверзнијих оружаних система у својој историји - борбене авионе "џоинт страјк" Ф-35, како би постали "темељ одбране" на том подручју. САД тиме шаљу и јасну поруку својим садашњим и потенцијалним противницима у том региону, оцењују стручњаци.

Аналитичари сматрају да је присуство те летелице сигнал Северној Кореји и Кини. Први од 16 таквих авиона Маринског корпуса америчке војске послат је ове недеље из Аризоне у Јапан ради првог прекоморског распоређивања ових невидљивих летелица, наводи Си-Ен-Ен.

Авиони ће бити смештени у ваздухопловној бази америчког Маринског корупуса Ивакуни, недалеко од Хирошиме, на главном јапанском острву Хоншу.

Слање ових авиона, вредних 104 милиона долара, показује да је Вашингтон "посвећен одбрани Јапана најмодернијом опремом коју САД поседују", рекла је за Си-Ен-Ен представница експедитивних снага америчког Маринског корпуса у Јапану Керолајн Фут.

"То ће бити камен-темељац заједничких снага са више задатака које поседују унапређену флексибилност у обављању задатака и ефикасност без преседана за борбу и уништавање и ваздушних и копнених претњи", истакла је Фут.

Амерички маринци хвале свестраност Ф-35Б, описујући га као "јединствену комбинацију невидљивости, врхунске радарске и сензорне технологије и система за електронско ратовање, са смртоносним способностима ловца пете генерације, модерног бомбардера и платформом ваздушне подршке у свим околностима и против свих претњи".

Ф-35 се, такође, продаје и производи се у савезничким земљама САД широм света, укључујући Јапан, који је први такав авион добио у децембру.

Ова летелица је специфична по томе што може да полеће и слеће у вертикалном положају, па може да оперише са амфибијских јуришних бродова, а такође замењује АВ-8Б "Хариер".

Марински корпус тврди да је распоређивање Ф-35 у Јапану део фокусирања администрације одлазећег америчког председника Барака Обаме на Азију и да није везано ни за какву тренутну посебну ситуацију.

Аналитичари, међутим, сматрају да је присуство те летелице порука садашњим и потенцијалним противницима САД у том региону.

Карл Шустер, бивши оперативни директор Пацифичке команде САД, сматра да је то сигнал Северној Кореји и Кини, док безбедносни аналитичар Кори Волас каже да САД тиме сигнализирају приоритет који дају савезу са Јапаном у овом периоду појачаних тензија.

Тензије између Јапана и Кине порасле су прошле године због превирања у вези са контролом над острвом на које и једна и друга земља полаже право у Источном кинеском мору, подсећа Си-Ен-Ен.

Број коментара 17

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
22° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи