Уводе се знатно строжа правила на границама ЕУ

Претња тероризма и организовани криминал приморали су Европску унију на измену Законика о шенгенским границама, а такве измене се помињу као услов да се систем слободе кретања унутар шенгенског простора, који је једно од највидљивијих достигнућа европских интеграција, уопште одржи, пише "Јутарњи лист".

Према предлозима које је представила Европска комисија и које је подржао Европски савет, убудуће ће се регистровати сви путници који улазе и излазе на спољним границама ЕУ.

До сада су се регистровали само они који нису држављани ЕУ, Швајцарске, Исланда и Норвешке, а од сада ће се то односити и на њих.

Зато и постоје посебне траке на граничним прелазима и посебне кабине на аеродромима за грађане ЕУ и оне НОН-ЕУ. Није тешко предвидети да ће то створити додатне гужве и успорити прелазак тих граница, поготово у време годишњих одмора.

Тако ће прелазак границе с Хрватском из правца Србије, БиХ и Црне Горе трајати нешто дуже него досад, јер гранични полицајци неће само погледати документе и слику, него вас и регистровати – за аутобус од 60 путника који иде, на пример, из Сарајева за Загреб то свакако значи дуже време проведено на граници, наводи Јутарњи.

Што се тиче преласка границе са Словенијом и Мађарском, које су део шенгенског простора, настоји се пронаћи решење према којем регистрацију не би требало да раде словеначки и хрватски гранични полицајци, него ће бити довољно да то уради само једна страна.

Како је хрватска граница према Србији, БиХ и Црној Гори спољна граница ЕУ, а она према Словенији и Мађарској спољна граница Шенгена, када нове мере ступе на снагу, могле би да успоре прелазак границе.

Зато су и Хрватска и Словенија на самиту ЕУ у Бриселу тражиле флексибилнији приступ како би се оставила могућност за решење које не би довело до значајнијег успоравања саобраћаја и протока робе и људи.

Цео проблем је настао након што се протеклих година открило да су неки од терориста који су организовали и спровели нападе и у Европи и другде по свету, такође били држављани ЕУ који су уживали слободу кретања, без претходног регистровања у систем, па је било тешко пратити куда се крећу.

Као мера за јачање контрола уводи се систем Етијас, према којем се особе које нису држављани ЕУ сами морају путем интернета унапред регистровати у систем, најавити долазак у ЕУ, платити пет евра за регистрацију и онда могу у току тих пет година слободно да путују у државе ЕУ. Битно је да службе у ЕУ знају ко улази у ЕУ и излази из ње.

Европски савет поздравља договор о ревидираном Законику о шенгенским границама, којим се уводе системске контроле за све путнике који прелазе спољне границе ЕУ, а узимајући у обзир специфичне ситуације неких земаља чланица, реченица која са самита шаље политичку поруку јесте да се у даљем процесу потражи решење којем теже и Хрватска и Словенија.

Хрватска свакако тежи чланству у Шенгену, чиме би проблем нестао барем на границама Хрватске с Мађарском и Словенијом, док би Хрватска у име целе ЕУ требало да региструје све особе које улазе из територија јужних суседа.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи