Амнести: Турске власти принудно раселиле десетине хиљада Курда

Турске власти принудно су раселиле више десетина хиљада људи током безбедносних операција у областима на југоистоку Турске, насељеним претежно Курдима, наводи се у извештају међународне невладине организације за људска права Амнести интернешенел.

У извештају се наводи да су турске снаге такође спречиле повратак расељених Курда одузимањем или уништавањем њихових домова, што се оцењује као колективно кажњавање.

Директор Амнести интернешенел за Европу Џон Далхојсен рекао је да је од увођења непрекидног полицијског часа у области Сур пре годину дана, неколико хиљада људи напустило своје домове, суочивши се са "неизвесном будућношћу и репресијом".

Турска војска саопштила је раније да су полицијски час у области Сур и опсежне операције "неопходне из безбедносних разлога" и ради протеривања трупа повезаних са Радничком партијом Курдистана, коју Турска, САД и Еу сматрају терористичком организацијом.

Прекид ватре између турске војске и снага ПКК пропао је у јулу прошле године после нове ескалације сукоба, а турске власти су у децембру исте године увеле полицијски час у области Сур, која се налази на Унесковој листи светске баштине.

У зони у којој је на снази полицијски час живело је око 24.000 људи, а АИ у извештају оптужује турске власти за "уништавање живота обичних људи под изговором заштите безбедности".

Амнести интернешенел оцењује да је више од 500.000 људи на истоку и југоистоку Турске принудно расељено због полицијског часа и прекомерне употребе војне силе, несразмерне претњи по безбедност Турске коју представљају курдски екстремисти.

Расељени Курди из области Сур који су напустили своје домове добили су недовољну компензацију и симболичну помоћ од турске државе, наводи АИ.

Та невладина организација такође упозорава да су бројне локалне организације за помоћ расељенима затворене, а да се ситуација погоршала после покушаја пуча 15. јула хапшењем курдских политичара и адвоката који су прихватили да их заступају, као и затварањем курдских медија.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво