Ли Кећанг: Сарадња "16+1" чврста и вредна као дијамант

Кинески премијер Ли Кећанг је, у говору на отварању Самита у Риги, рекао да је Кини приоритет економска сарадња са земљама Централне и Источне Европе, а да растући број сесија од форума до форума превазилази број "16+1", што доказује значај ове економске сарадње.

У Риги је отворен дводневни Самит Кине и 16 земаља Централне и Источне Европе (ЦЕЕ), којем је присуствовао и премијер Србије Александар Вучић. 

Премијер Кине Ли Кећанг оценио је да је сарадња Кине и 16 земаља Централне и Источне Европе (ЦЕЕ) "чрвста и вредна као дијамант", и да је неопходно да заједно раде и да иду према истом циљу, а то је - заједнички раст.  

Ли Кећанг је, у говору на отварању Самита, казао да је Кини приоритет економска сарадња са земљама ЦЕЕ, а да растући број сесија од форума до форума превазилази број 16+1, што доказује значај ове економске сарадње.

Ли је, показујући руком на лого овогодишњег Самита, рекао да га нацртане линије асоцирају на дијамант, што, приметио је, најбоље показује колико је вредна сарадња ЦЕЕ и Кине.

Он је нагласио да земље ЦЕЕ и Кина чине заједничке напоре у корист својих грађана.

Сарадња Кине и ЦЕЕ превазилази један регион, додао је Ли и истакао да јесте Кина географски удаљена, али не и тако далека од овог дела Европе.

Поручио је да је сарадња са земљама ЦЕЕ важна димензија сарадње Кине са Европом, као и кооперације Пекинга са ЕУ.

"Увек смо подржавали интеграцију Европе и увек желимо да видимо уједињену и просперитетну Европу, зато је кинеска сарадња са европским земљама, чланицама ЕУ била увек у оквирима споразума са Бриселом, поштујући европска правила", објаснио је Ли.

Сарадња Кине са регионом ЦЕЕ је у сагласности са регионалним интеграцијама и глобализацијом, што су, по његовим рецицма, трендови који постоје у свету.

Сарадња Кине и ЦЕЕ представља посебну вредност у сарадњи Кине са Европом, рекао је он, додајући да та сарадња није усмерена ни против кога, те да је корисна и отворена за све.

Због тога, како је нагласио, све је више посматрача на оваквим самитима, што показује да је сарадња Кине и ЦЕЕ инклузивна и отворена, као и да је отворила бројне могућности.

"Сарадња мора увек следити иновације. Уверен сам да ће сарадња 16 + 1 наставити да покаже своју снажну виталност и вредност попут дијаманта", указао је Ли.

Он је подвукао значај иновација по кинеску привреду, јер су оне довеле до преокрета и раста кинеске економије.

Такође је казао да привреда Кине расте, као и економије земља ЦЕЕ.

"Ми смо земље које се највише развијају и радимо са земљама у развоју. Морамо да сарађујемо, гурамо у истом правцу и да имамо заједнички развој. Надам се да ће овај самит нашу сарадњу подићи на следећи ниво", закључио је Ли.

Број коментара 38

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи