Млади Британци нису желели да напусте ЕУ, пресудили пензионери

Они који су најмање желели да напусте Европску унију су млади Британци, а најстарији грађани Велике Британије су ти који су утицали на коначан исход референдума – за излазак из ЕУ.

Судећи према последњој анкети Југова, нове генерације Британаца могу се назвати губитницима историјског референдума.

Британци између 18 и 25 година убедљиво су били за останак, а само њих 19 одсто је подржало кампању за напуштање ЕУ.

С друге стране, они најстарији, који имају преко 65 година, били су убедљиво за излазак – чак 59 одсто.

Ситуација је, међутим, била обрнута на референдуму у Шкотској – млади су били за излазак из Уједињеног Краљевства, док су пензионери били за останак у 300-годишњем савезу.

"Млади људи су убедљиво били за останак, али су надгласани. Млади су гласали за своју будућност, али им је она одузета", рекао је лидер Либералних демократа Тим Фарон.

Са већим бројем година, опада и подршка ЕУ, а последње анкете пред излазак на биралишта су показале да више ниједна категорија није већински за ЕУ. Они између 25 и 29 година су 48 одсто за останак, између 50 и 64 године 38 одсто, а они преко 65 година 34 одсто.

Лондон је био убедљиво за останак у Европској унији. Ливерпул и Манчестер и шкотски Единбург, као и велшки Кардиф били су у великој мери за останак, а у Бирмингему су противници и заговорници изласка Британије из ЕУ били изједначени.

За останак су били и Оксфорд и северноирски Белфаст.

Према анализама британских медија чини се да су за излазак из ЕУ махом гласале руралније средине, а посебно су наоштрени на излазак били на крајњем истоку Енглеске, у регону Источног Мидлендса где је у неким деловима уз саму источну обалу више 80 одсто бирача гласало за излазак Велике Британије из Европске уније. 

На сам дан одржавања референдума, у британском Економисту објављен је графикон који је показао да ће имућни и млади Енглези гласати за останак у Европској унији, а већина старијих и сиромашних да Британија изађе из Уније, док је међу женама највећи број оних неопредељених – 18 одсто.

Подаци су показали да 48 посто сиромашних Британаца жели излазак из уније, а 30 одсто њих жели да Британија остане у ЕУ, док 16 одсто те популације нема став о том питању.

Мењу женама је забележен највећи број неопредељених, 18 посто. Британке које имају став према том питању, у 40 одсто случајева желе да напусте Унију. 

Мушка популација је подељена, па тако 45 одсто њих је за останак, а 42 за излазак из Уније.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
22° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара