Обама на Куби – прекретница у односима две земље

Барак Обама је почео историјску посету Куби. То је прва посета једног америчког председника Хавани после 88 година. За обе стране то је прекретница после деценија затегнутих односа две земље и даје ентузијазам Кубанцима, чија је комунистичка влада оштро критиковала десет претходних америчких лидера.

На аеродрому "Хосе Марти" код Хаване, породицу Обама дочекао је шеф кубанске дипломатије Бруно Родригез. Први сусрет Барак Обама имао је са особљем америчке амабасаде, која је поново отворена у августу прошле године. Али су због кише, уместо у дворишту амбасаде, пријем имали у оближњем хотелу. Обама понавља да је то историјска посета и историјска прилика.

"Прошло је скоро 90 година откако је амерички председник био на Куби. Дивно је што сам овде. Председник Кулиџ је 1928. године дошао ратним бродом, а да дође овамо била су му потребна три дана. Мени само три сата. Имати амабасаду у Хавани прилика је за боље представљање наших вредности, интереса и бољег разумевања кубанских грађана", казао је амерички председник Барак Обама.

Обама се са супругом Мишел и ћеркама проштао улицама старе Хаване. Распоређено је јако обезбеђење, а дуж улица у Хавани постављене су америчке заставе и поруке добродошлице.

"Веома сам срећна. Видела сма га када је изашао из кола. Кубанци су срећни што могу да га угосте. То је добро за обе државе", каже једна становница Хаване.

"Ова посета је важна за нас, али и за цео свет. Сетимо се само кроз шта су прошле Куба и Америка", каже један старији Кубанац.

Амерички председник се данас састаје са кубанским председником Раулом Кастром, али не и с његовим старијим братом Фиделом. Разговараће о политичким реформама и трговини. Састаће се и са водећим кубанским уметницима и дисидентима које је одабрала америчка влада. Неколико десетина демонстраната приведено је пре него што је Обама стигао у Хавану.

"Ова посета се сматра врхунцем у процесу нормализације односа две земље. Председник Обама је начинио велики корак, пружио руку, а кубански председник Кастро је прихватио ту руку", истиче аналитичар Петар Хаким.

Захваљујући приближавању Америке и Кубе, које је почело крајем 2014, две стране су обновиле дипломатске везе, потписале трговинске споразуме о телекомуникацијама и авионским линијама. Али ембарго Куби, стар 54 године, још је на снази и може га својим гласовима укинути само Амерички конгрес.

Обама је, уочи разговора са Раулом Кастром, рекао да очекује промене на Куби.

"Овде ће се догодити промене и мислим да то Раул Кастро разуме", рекао је Обама за Еј-Би-Си, признавши да се то неће десити "преко ноћи".

Обама је подсетио да је већ дошло до поновног отварања амбасаде и да, иако између САД и Кубе и даље постоје знатна неслагања поводом људских права и слобода на Куби, обе земље осећају да ће "сада појачати напоре за већим променама".

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 02. мај 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво