Напад на базу УН у Малију, припадници ВС безбедни

Најмање два мировњака Уједињених нација и један цивил су погинули, а четири особе рањене када су наоружани нападачи испалили ракете на базу снага УН за одржавање мира у Кидалу на северу Малија. Припадници Војске Србије који се налазе у посебној мисији су безбедни.

Портпарол снага УН у Малију (МИНУСМА) Оливије Салгадо рекао је да се напад догодио око четири часа по средњоевропском времену, када је четири или пет ракета је улетело у базу.

"Поред троје мртвих, четири особе су тешко рањене", додао је Салгадо.

Други званичник УН је рекао да су погинули припадници мировних снага УН из Уганде. Неименовани извор из УН изјавио је АФП да је у нападу повређено 14 особа.

Одговорност за напад је преузела џихадистичка група Ансар Дин. 

Портпарол министарства одбране Јован Кривокапић изјавио је за Радио Београд 1 да српски мировњаци у Малију безбедни, истакавши да су ангажовани у мисији Европске Уније на другом крају те земље. Додао је да припадници Министарства одбране и Војске Србије у Малију редовно обављају своје послове.

"Сви припадници Министарства одбране и ВС који се налазе у Малију су безбедни и несметано обављају своје задатке. Ми смо ангажовани у тренинг мисији Европске уније у Малију, на другом крају земље у односу на место где се догодио напад", објаснио је Кривокапић.

Он је рекао да се Министарству одбране јавио наш лекар који је део тима, и да је пренео да је на југу земље мирно.

"Јесте повећана будност и обезбеђење, али се све одвија без инцидената и већих проблема", навео је Кривокапић.

Савет безбедности УН осудио је напад на базу УН у Малију у којем су погинуле три особе и додале да би такав напад могао да се окарактерише као ратни злочин.

СБ је затражио од власти у Малију да у најкраћем року спроведу истрагу и ухапсе нападаче.

Француски војници и снаге УН покушавају да стабилизују бившу француску колонију, где су исламисти 20. новембра напали хотел у престоници и убили 20 људи.

Три исламистичке милитантне групе - Ал Каида у исламском Магребу , група Ел Мурабитун, која се од ње отцепила, и Ослободилачки фронт Масина (МЛФ) преузели су одговорност за напад на хотел "Радисон блу".

Северни Мали је готово читаве 2012. године био под окупацијом исламистичких бораца, међу којима су неки повезани са Ал Каидом, а истерани су војном операцијом на челу са Француском, али се насиље наставило.

Друге западноафричке владе се такође боре против исламистичких милитаната.

Боко харам, водећа таква група у региону, ове године је проширла нападе из Нигерије на суседне државе Нигер, Камерун и Чад, подсећа британска агенција.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 29. март 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво