Читај ми!

Европски суд прогласио неважећим споразум ЕУ и САД о Фејсбуку

Европски врховни суд пресудио је да је споразум "Safe Harbor", који омогућава пренос на хиљаде података о пословању, преко "Фејсбука" из Европе у САД, неважећим јер не нуди довољну заштиту, што је показало шпијунирање америчке агенције НСА, које је открио Едвард Сноуден.

Суд правде изјављује да је споразум "Safe Harbor" између Европске комисије и САД неважећи, наводи се у одлуци, која је донета на случају који покренуо аустријски студнет права Макс Шремс против Фејсбука, преносе агенције, наводи Танјуг.

Суд је истакао да ирске власти сада морају да донесу одлуку да прекину пренос података европских претплатника Фејсбука у САД, због тога што та земља не обезбеђује адекватну заштиту личних података.

Малициозни софтвер тј. малвер британске обавештајне агенције "Ге-Це-Ха-Ку" назван по ликовима из цртане серије "Штрумпфови" може да без нашег знања снима видео и аудио-снимке, прати преписку, претраживање интернета, тврди Едвард Сноуден, бивши амерички хај-тек шпијун.

"Ми смо подједнако незаштићени као и сви људи на свету", сматра Владимир Јолер из Шер фондације.

Сноуден објашњава да дружина ових штрумпфова стиже у телефон путем СМС поруке коју не видимо.

Штрумпф Сањивко укључује и искључује телефон без нашег знања, Штрумпф Носоња то ради са микрофоном на телефону, а Штрумпф Трагач нас лоцира преко ГПС-а. Параноични Штрумф закључава малвер када препозна да је власник посумњао.

"Сајбер форензика је практично немоћна када су у питању ови напади. Та информација не долази до софтвера, оперативног система који је у телефону и због тога нема никакву манифестацију која би кориснику била видљива", истиче Андреј Петровски, сајбер форензичар.

а разлику од Андреја, Владимир Јолер не користи паметни телефон. Не боји се шпијунаже, али не жели да његова интересовања фирме продају као робу маркетинг кућама. Тврди, прикупљање и анализа података данас су ресурс вредан милијарде.

Задирање у нашу приватност постаје нека врста монете 21. века, злата 21. века", истиче Јолер.

Европски суд правде на основу тужбе аустријског студента права Макса Шремса покренуо је процес и истрагу која ће преиспитати које све наше податке Фејсбук шаље на сервере у Сједињеним Државама где, тврди Шремс, постају доступнији америчкој Агенцији за националну безбедност.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи