Читај ми!

Иницијатива за независност Трста

Након референдума у Шкотској, покрети за независност широм Европе траже своју медијску пажњу, а у Италији, држави која се ујединила 1861, тих покрета је највише, од којих је најновији у Трсту.

Покрет за независност Венеције, предвођен бизнисменом Ђанлуком Бусатом, недавно се нашао на насловним страницама због необавезујућег онлајн референдума, по коме је, како тврди Бусато, 87 одсто учесника гласало за независност, преноси Би-Би-Си.

Два сата источно од Венеције, близу словеначке границе, још један град, Трст, истиче своје право за независност.

Трст је вековима имао културно шаролику историју, био је део Аустроугарске империје, а непосредно после Другог светског рата, тада на граници са Југославијом, признат је као слободна држава по међународним законима, иако је остао под војном окупацијом до 1954, када је враћен Италији.

За чланове Покрета за слободу Трста, који на својим скуповима последњих месеци окупља између 2.000 и 8.000 људи, овај град није слободан.

"Боримо се за права људи са слободне територије Трста. Боримо се против италијанске владе. Ми смо мултикултурални народ", рекао је представник тог Покрета Вито Потенца.

Чланови Покрета позивају на Повељу Савета безбедности Уједињених нација из 1947, којом су Трст и његова околина - укључујући делове који су сада у саставу Словеније и Хрватске - слободна држава, са италијанским и словеначким као званичним језицима.

Та "слободна територија", међутим, никада није постојала у пракси, а током седам година независности Трста градом су управљале Велика Британија, САД и Југославија, до Меморандума у Лондону, када је већина територије враћена Италији, наводи британски радио.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво