Читај ми!

Кинески град духова

Кинески град Кангбаши, познатији као Град духова, одудара од типичног примера урбаног насеља у тој земљи са најдинамичнијим привредним растом. Град је препун модерних здања, саобраћајница и других објеката, али нема становника.

За разлику од остатка света, у Кини је уз динамични привредни раст дошло и до бума тржишта некретнина. Међутим, град Кангбаши није светао пример. Саграђен је за потребе милион становника, али неколико година од почетка градње и даље је аветињски празан.

Град повлађује хировима архитеката - препун је савремених пословних зграда са стакленим фасадама, импресивних, административних центара, владиних здања, музеја, позоришта, намењених грађанима и пословном свету.

Мимо планова, до сада се населило само 20 хиљада људи, па место зову Град духова. "Овде је чудно. Можда ће бити боље када буде више људи", каже Бјан Хесуо, чистач улице.

На почетку изградње постојао је велики прилив инвестиција. Само у путну мрежу локалне власти уложиле су 310 милиона долара.

Готово све куће које су сада празне продате су унапред, а купци су припадници кинеске средње класе у успону. Веровали су да су некретнине безбедна инвестиција.

Један од њих, Ванг Пен, уштеђевину је потрошио на куповину двособног стана, чија је цена за петину нижа од почетка 2011. године. "Нисам имао много новца када сам купио стан. Сада желим да купим нови, већи, удобнији", каже Ванг Пен, власник стана.

Пошто у Кангбашију нема никакве индустрије чини се да град од самог почетка пркоси логици. Готово да нема компаније која се уселила у нову, трговачку зону, па су улице празне, чак и током јутарњег шпица. Ипак, гради се и даље, мада су завршени објекти и даље празни.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 28. март 2024.
21° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво