субота, 26. мај 2012. | Изаберите писмо: Latinica



 

Насловна > Вести > Свет > Израел постаје терет за Америку

среда, 02. јун 2010, 02:14 -> 02:21

Израел постаје терет за Америку

Шеф Мосада Меир Даган упозорио да промене на светској политичкој сцени доносе нове невоље Израелу, који се од кључног америчког играча у региону, полако, претвара у баласт. Истовремено, слабљење Америке и однос према Обаминој администрацији проузроковало ерозију војних и дипломатских опција Израела.

Готово јединствена осуда упада израелских командоса на конвој којим су исламски хуманитарци покушали да допреме помоћ Палестинцима у Појасу Газе изазвали је озбиљну забринутост у израелским политичким круговима, пре свега јер је изостанак америчке подршке протумачен као корак уназад у односима са администрацијом Барака Обаме.

meir.jpg
Меир Даган

"Израел се, полако, од кључног партнера, за САД претвара у терет", рекао је први човек Мосада Меир Даган пред Комитетом за спољну политику и одбрану израелског парламента, Кнесета, нудећи посланицима процену ситуације 24 часа после акције командоса.

Како преносе израелски медији, Даган је упозорио да је константно срозавање америчке моћи током последњих 10 година и у свету општеприхваћена оцена Обамине администрације као слабе у случају да се проблеми морају решити оружјем, озбиљно смањило маневарски простор за израелску војску и дипломатију и "игру учинило једнаком за све".

Даган је, такође, оценио да је прву годину администрације Барака Обаме означио "губитак вредности" заједничких стратешких циљева САД и Израела, а читаво излагање шефа најмистериузније тајне службе на планети у израелским је медијима оцењено као "покататељ нервозе" лидера у Тел Авиву.

"Способност Америке да изведе мере који би, у било којем делу света, промениле ситуацију на терену је у силазној путањи и ова слабост се директно и негативно односи на стратешку моћ Израела", рекао је Даган, а преносе медији у Израелу.

"Сачекајмо да видимо какве ће потезе Америка вући у будућности, посебно после новембарских избора за Конгрес", рекао је шеф Мосада, додајући да би "наметање решења" довело односе између САД и Израела и "екстремну ситуацију".

2.jpg
Пропалестински протести
1
коментари број коментара 6 | cwпошаљи коментар
(уторак, 13. јул 2010, 07:54)
IDF [нерегистровани]
oпошаљи одговор

I support Israel

Iran ce biti napadnut pre nego sto razvije nuklearno oruzje

a Amerika nece vojno napustiti Izrael jer im trebaju njihove pare tako da je ovo samo mlacenje praznom slamom

i ne zavaravajte se Izrael uopste nije slab koliko vi mislite

govorim iz iskustva zivim u Izraelu

1
(четвртак, 03. јун 2010, 09:15)
Srdjan [нерегистровани]
oпошаљи одговор

Pa ne bih bas rekao

A sta kada za koji mesec i Iran bude imao nuklearno oruzje?

1
(среда, 02. јун 2010, 14:59)
Posetilac [нерегистровани]
oпошаљи одговор

Može im se

Na žalost ovo je samo vrh ledenog brega i pokazije koliko oni više ne mare ni za sliku u svetu. Ono sto se tamo desava već godinama je mnogo, mnogo okrutnije. Raspitajte se...

1
(среда, 02. јун 2010, 13:21)
Car Dusan [нерегистровани]
oпошаљи одговор

Izrael

E pa nemoze Izrael da radi sta hoce, da ubija Palestince kao do sada a da za to ne odgovara.Nisu ni Palestinci sjajni ali Jevreji ce morati da im daju drzavu koja im pripada, i uglqavnom mnogi problemi u svetu ( Terorizam)polaze odatle tj sa tog podrucja
zbog velike netrpeljivosti Izraela i Muslimana.

1
(среда, 02. јун 2010, 08:04)
Tanja iz Kalifornije [нерегистровани]
oпошаљи одговор

Da, da...

to se isto desavalo jednoj zemlji na Balkanu vise puta u istoriji...

1
(среда, 02. јун 2010, 05:31)
anonymous [нерегистровани]
oпошаљи одговор

Propaganda

Sta ovaj tip misli? Pa Izrael ima 200 nuklearnih bojevih glava i US njemu vec odavno nije potreban.

1
1