Пресуде за Овчару

Веће за ратне злочине Окружног суда у Београду осудило на 20 година затвора седморо оптужених за ратни злочин на Овчари. Петоро од 18 оптужених ослобођено оптужбе, а преостали осуђени на затворске казне од пет до 15 година. Тужилаштво делимично задовољно пресудом и најављује жалбу на ослобађајућу пресуду.

Првооптужени и некадашњи командант Територијалне одбране Вуковара Мирољуб Вујовић у поновљеном поступку, пред Већем за ратне злочине Окружног суда у Београду, осуђен је 20 година затвора због злочина на пољопривредном добру Овчара.

На 20 година затвора осуђени су и другооптужени Станко Вујановић, као и Предраг Милојевић, Ђорђе Шошић, Мирослав Ђанковић, Иван Атанасијевић и Саша Радак.

Милан Ланчужанин и Предраг Драговић, који су у првом поступку осуђени на 20 година затвора, у поновљеном су осуђени на шест, односно пет година затвора.

Милан Војиновић осуђен је на 15 година затвора, Јовица Перић на 13, а Горан Мугоша на пет година.

Једина жена међу опуженима, Нада Калаба, као и у првом поступку, осуђена је на девет година затвора.

Оптужбе су ослобођени Вујо Златар, Предраг Маџарац, Марко Љубоја и Слободан Катић, као и Милорад Пејић, једини коме је ово било прво суђење.

Образлажући пресуду, председавајући судског већа Веско Крстајић је рекао да је током суђења утврђено да су осуђени, у времену од поподневних сати 20. новембра до раних јутарњих сати 21. новемба на Овчари извршили ратни злочин над хрватским ратним заробљеницима.

Осуђени су заробљенике, који су претходно положили оружје и предали се Територијалној одбрани Вуковара, убијали, телесно их повређивали и нечовечно поступали са њима, рекао је Крстајић и навео да је том приликом убијено је 200 заробљеника, од којих је 193 идентификовано.

Према његовим речима, током суђења је утврђено да је код хангара формиран шпалир где су тучени заробљеници, као и да је осуђена Нада Калаба убила једног заробљеника.

У том хангару осуђени Вујовић и Вујановић наредили су да се заробљеници убију и одредили ко ће извршити егзекуцију, навео је судија Крстајић.

Утврђено је да су заробљеници потом одвезени тракторском приколицом на оближње место Грабово, где су убијени, а потом су њихови лешеви закопани у јаму.

Поновљено суђење је почело 12. марта 2007. године пошто је Врховни суд крајем децембра 2006. године укинуо првостепену пресуду Већа за ратне злочине.

Прва оптужница за злочин на Овчари подигнута је крајем 2003. године, а прво суђење је почело 9. марта 2004. године.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
26° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи