Мерон се изузео од одлучивања о Младићевим захтевима

Председник Механизма у Хагу судија Теодор Мерон уступио је на одлучивање судији Жан Клод Антоанетију захтев бранилаца Ратка Младића за његово и изузеће још двојице судија из Младићевог процеса који је у жалбеној фази.

Одбрана генерала Ратка Младића затражила је 18. јуна изузеће Мерона, као председника Механизма, као и судије Кармела Агијуса и судије Лиу Дакина, члана жалбног већа које ће одлучивати о жалби на пресуду којом је Младић осуђен на доживотни затвор због злочина у БиХ.

Изузеће је затражено због сумње у њихову пристрасност приликом доношења одлука.

Мерон је због тога одлуку о захтевима за изузеће, како је образложио, уступио судији Антоанетију који је највишем по рангу у Механизму за међународне кривичне судове, који је наследио Хашки трибунал.

Против Младића је у току другостепени поступак по жалбама на првостепену пресуду, којом га је Хашки трибунал непосредно пред затварање, 22. новембра 2017. осудио на доживотни затвор, прогласивши га кривим за геноцид у Сребреници, прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ, терорисање становништва Сарајева дуготрајним гранатирањем и снајперисањем и узимање војника Унпрофора за таоце, 1992-95.

Осуђен је са образложењем да је "значајно допринео извршењу геноцида у Сребреници и других ратних злочина почињених на територији Босне и Херцеговине".

Суд је закључио да је он својим деловањем значајно допринео извршењу генодица над босанским муслиманима у Сребреници, да је терорисао становништво Сарајева, да је наређивао узимање талаца...

Иначе, у пуном саставу Жалбеног већа, којим председава судија Теодор Мерон, су судије Кармел Адијус, Лиу Дакун, Симор Пантон и Приска Матимба Њамбе.

Пресуда Младићу садржи 2.541 страну са чак 18.211 фуснота што ту пресуду чини најобимнијом у историји Трибунала.

Младићеви браниоци су раније најавили да ће се жалити на свих 10 тачака оптужнице по којима је Младић осуђен, од укупно 11, пошто је по једној тачки ослобођен оптужби.

Младић је у притвору од хапшења у Србији у мају 2011, након чега је пребачен у притворску јединицу у Хагу.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 18. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво