Укинута пресуда жандармима, следи ново суђење

Апелациони суд у Београду укинуо је првостепену пресуду којом су у децембру на условне казне затвора од по шест и осам месеци осуђена седморица жандарма због физичког напада на браћу тадашњих премијера Србије и градоначелника Београда, Андреја Вучића и Предрага Малог, као и још двојицу припадника војне полиције током одржавања "Параде поноса 2014".

Истом одлуком наложено је да се жандармима понови суђење пред Вишим судом у Београду чија је пресуда укинута. 

Апелациони суд је међутим потврдио ослобађајућу пресуду команданту тог жандармеријског вода Радету Матићу и правоснажно га ослободио оптужби којима се теретио да није предузео мере да спречи напад. 

У образложењу одлуке, која је данас објављена на сајту Апелационог суда, наводи се да није доказано да је Матић извршио кривично дело злоупотреба службеног положаја, односно да није био у могућности да изда наређење полицијским службеницима да престану са употребом средстава принуде.

У делу у коме је првостепена пресуда укинута, Апелациони суд је нашао да је првостепени суд учинио битне повреде одредаба кривичног поступка и да је непотпуно утврдио чињенично стање. 

"Једна од битних повреда одредаба кривичног поступка се састоји у томе што првостепени суд није у потпуности решио предмет оптужбе којом је седморици окривљених стављено на терет и кривично дело напад на војно лице у вршењу службе, а суд је само једног окривљеног огласио кривим за то дело, док за осталу шесторицу није уопште одлучио о том кривичном делу, а на шта је у жалби правилно указао и Виши јавни тужилац у Београду", наводи се у одлуци. 

Друга битна повреда коју је Апелациони суд нашао и да су нејасни разлози пресуде пре свега по питању намере окривљених код кривичног дела злостављање и мучење за које су су проглашени кривим, односно да су радње предузимали са циљем да оштећене "застраше и незаконито казне".

"Виши суд за то не даје разлоге из којих би се видело због чега су хтели да оштећене застраше и незаконито казне", напоменуо је Апелациони суд.

Такође Апелациони суд наводи и да су нејасни разлози о томе да - ако су се оштећени зауставили испред кордона, легитимисали се и нису покушавали да прођу кроз кордон - шта је био мотив жандарма да према њима примене средства принуде, односно да без икаквог повода према њима примене средства примене.

Апелациони суд је наложио првостепеном суду да отклони битне повреде, да у потпуности реши предмет оптужбе, да наведе јасне разлоге о чињеницама које су предмет доказивања, да саслуша непосредне старешине окривљених о чињеницама да ли је упућен позив за помоћ, каква су била њихова овлашћења у погледу обезбеђења скупа високог ризика, као и да расправи друга питања на која је указано у његовој одлуци, како би се донела правилна и законита одлука у овој кривично-правној ствари. 

Укинутом пресудом на шест месеци затвора, условно на две године, били су осуђени Предраг Митровић, Славко Стојановић, Далибор Ђорђевић, Златко Гигић, Бобан Лекић, Митар Милосављевић.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво