Министарство правде: О имунитету Радете и Јојића одлучује Скупштина

Поводом противљења тужиоца у Хагу да се радикалима, оптуженим за непоштовање Хашког трибунала, суди у Србији, Mинистарство правде Србије упутило је допуну одговора судији Механизма у Хагу.

Министарство правде је судији, који треба да одлучи да ли ће предмет против Вјерице Радете и Петра Јојића пребацити правосудним органима Србије на поступање, у допису дало уверавања да они не могу бити заштићени посланичким имунитетом од суђења, на које се позивао хашки тужилац.

"Право посланика на имунитет постоји да би могли несметано да обављају своје посланичке дужности. Тај имунитет не штити посланике у случајевима озбиљних кривичних дела", наводи се у допису.

Указано је да на захтев тужилаштва, а поводом кривично гоњења или притварања, Народна скупштине може да укине имунитет посланицима.

У допису се такође истиче да су Петар Јојић и Вјерица Радета вољни да се појаве пред судом, што су и показали својим одазивањем позиву Вишег суда у Београду 17. маја 2016. године о чему је Хашки трибунал био обавештен.

Србија је већ обавестила Механизам да је спремна да преузме случај против Радете и Јојића пошто су надлежни суд и тужилаштво рекли да према међународним правилима и према важећем законодавству Србије за то постоје услови.

У овом случају Радету и Јојића Хашко тужилаштво терети за застрашивање сведока у поступку који је вођен против лидера СРС-а Војислава Шешеља.

Србија је 2015. године одбила да ухапси и изручи Јојића и Радету Хашком трибуналу пошто су српски правосудни органи констатовали да нема услова за њихово изручење, јер ни статут Савета безбедности Уједињених нација о раду Трибунала, као ни српски Закон о сарадњи са Хашким трибуналом не предвиђају кривично дело за које се терете.

За Јојићем и Радетом, по наредби Тринунала, после тога су расписане су црвене Интерполове потернице са налогом за хапшење.

Након што је случај из Хашког трибунала по његовом затварању 31. новембра 2017. прешао у Механизам, судије тог суда су закључиле да је у интересу правде и експедитивности да се овај случај пребаци држави на чијој је територији извршено кривично дело – а то је Србија.

Србија се изјаснила да прихвата да суди радикалима, али се томе успротивило тужилаштво у Хагу. Сада се чека одлука судског већа Механизма.

Радета и Јојић су оптужени за кривично дело непоштовања суда, односно, јер су наводно застрашивали сведоке у случају против председника СРС-а Војислава Шешеља.

Шешељ је, 11. априла, одлуком Жалбеног већа Механизма правоснажно осуђен на 10 година затвора због подстицања на злочине над Хрватима у Хртковцима, али је казну већ одслужио у протвору тако да неће ићи у затвор.

Том пресудом је преиначена је првостепена пресуда Хашког трибунала из марта 2016. којом је Шешељ био ослобођен свих оптужби.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи