Преиначена пресуда – Цмиљанић осуђен за убиство

Апелациони суд у Београду је због кривичног дела убиства на девет година затвора правоснажно осудио Вукашина Цмиљанића (24), који је пуцајући у клубу "Џаст ванила" на Ади Цигланлији у априлу 2013. године залуталим метком устрелио Тамару Радуловић, која је исте вечери преминула.

Том одлуком преиначена је друга првостепена Вишег суда у Београду којом је Цмиљанић био осуђен за кривично дело "изазивање опште опасности" на седам година затвора.

Оптужница Вишег тужилаштва теретила је раније и Филипа Вилотијевића, који је почетком октобра 2015. године убијен у сачекуши на Палићу.

Цмиљанић је након претреса пред Апелационим судом осуђен за теже кривично дело – убиство, за које је максимална запрећена казна 15 година затвора.

Током поступка суд је утврдио да су Цмиљанић и Вилотијевић те вечери дошли непозвани у "Ванилу" на прославу рођења детета брата покојне девојке.

Дошло је до свађе између њих и групе младића, а потом и до физичког обрачуна, током којег је Цмиљанић извадио пиштољ из торбице коју је носио око врата и у стању повећане емоционалне раздражљивости испалио хитац у правцу сепареа у коме је заједно са осталим гостима седела покојна девојка.

Њу је метак погодио у пределу грудног коша, услед чега је преминула исте ноћи.

У образложењу пресуде Апелационог суда се, између осталог, наводи да је да је "окривљени био свестан да у кафе клубу, на месту где је био окупљен већи број људи, пуцањем из револвера са испруженом руком испред себе у висини мањој од 1,5 метара може доћи до лишења живота другог лица које се налази у правцу уздужне осе цеви пиштоља, па је испаљивањем пројектила на тај начин на то и пристао".

У прилог оваквом закључку суда иде и чињеница да он није пуцао неконтролисано и насумице (у вис или у под), већ у правцу сепареа, где су седели људи и покојна оштећена.

Такође из целокупног Цмиљанићевог понашања – да наоружан и непозван долази на прославу рођења детета, на којој је био присутан и сведок са којим је претходно био у сукобу, при чему испаљује пројектил према сепареу, према ставу Апелационог суда, произлази његово непоштовање и безобзирност према животима људи, што "указује да је окривљени дело за које је оглажен кривим, извршио са евентуалним умишљајем, а не свесним нехатом".

Приликом одлучивања о казни, Апелациони суд је имао од олакшавајућих околности у виду да је у време извршења дела Цмиљанић био млађе пунолетно лице, да је изразио искрено кајање и жаљење због догађаја у коме је живот изгубила млада девојка, као и његов ранији живот, док отежавајуће околности у односу на окривљеног суд није нашао.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво