Прве оптужнице за злочине ОВК следеће недеље, потврђен Статут

Прве оптужнице за ратне злочине на Косову могле би да буду подигнуте средином следеће седмице, пошто је Уставни суд Специјализованих већа Косова потврдио уставност Статута Специјалног суда за злочине бивше ОВК (Правилник о поступку и доказима), који за седам дана ступа на снагу, саопштено је из Хага.

Кад Статут ступи на снагу, Специјални суд (Специјализована већа Косова) моћи ће да почне са радом, односно Специјално тужилаштво Дејвида Швендимана ће моћи да му поднесе прве оптужнице против осумњичених за ратне злочине, које су починили припадници ОВК.

Крајем априла Уставни суд је вратио Специјализованим већима Правилник на дораду пошто је утврдио да девет одредби није било у скалду са поглављем два косовског устава.

"Одредбе су прерађене, а одлуку о уставности и прихватљивости Статута", саопштио је председавајући Специјализованог већа Уставног суда, судија Ен Пауер Форд.

"Суд једногласно сматра да су измене и допуне у Правилнику у сагласности са поглављем два косовског устава", наводи се у саопштењу.

Посебан правилник о раду ових специјализованих већа суда, као и тужилаштва, потребан је јер се на њихов рад не примењује стандардни закон о кривичном поступку такозване републике Косово.

Правилник, иначе, регулишšе вођење судског поступка пред Специјализованим већима на свим нивоима, од већа Основног суда, преко већа Апелационог суда до већа Врховног суда и регулише дуžжности судије за претходни поступак.

Судије Специјализованог већа Уставног суда усвојиле су своја правила о поступку, која су такође унета у Правилник.

Тај правилник, како је раније саопштено, нагласак ставља на заштиту сведока, жртава и других особа које су изложене ризику због сведочења или сарадње са Специјализованим већима.

Мисија Еулекс је почетком фебруара именовала 19 судија на листу међународних судија Специјалног суда за ратне злочине ОВК, међу којима су судије које ће обављати функцију потпредседника, као и четири судије Специјализованог већа Уставног суда.

Специјални суд који ће судити по оптуžницама за ратне злочине високих официра бивšе ОВК ће функционисати на четири нивоа – Основни специјални суд, Апелациони специјални суд, Врховни специјални суд и одељење Уставног суда за Специјални суд.

Главни туžжилац тог ад хок суда је амерички правник Дејвид ŠШвендиман, а тек након подизања оптуžжница биће познато ко ће бити процесуиран пред судом јер се истраге држе у највећој тајности.

Суд ће, како је раније званично саопштено, водити судске поступке о наводима који проистичу из Извештаја Парламентарне скупштине Савета Европе од 7. јануара 2011, а у којем се износе наводи о тешким прекограничним и међународним кривичним делима.

У том извештају, специјални известилац Савета Европе Дик Марти писао је о злочинима ОВК над отетим Србима на Косову и у Албанији и изнео сумње да су некима од њих у Албанији вађени органи којима је касније трговано.

Наводе из Мартијевог извештаја истраживала је, пре формирања суда, специјална радна група ЕУ коју је предводио амерички правник Клинт Вилијамсон.

Вилијамсона је наследио Швендиман, такође Американац.

Поменути суд, чије ће седиште бити у Хагу, има надлежност за злочине почињене од 1998. до 2000. године.

Вилијамсон је истраживао оптужбе и јула 2014. саопштио да је специјални истражни тим дошао до неоспорних доказа за подизање оптужнице за злочине против појединих бивших руководилаца Ослободилачке војске Косова, али да није било доказа о трговини органима.

Најстрожа казна коју Специјални суд може изрећи осуђеној особи је казна доживотног затвора.

Затворска казна ће се издржавати у држави коју одреди председник Специјалног суда, а из списка држава које изразе спремност да прихвате осуђене особе.

Специјализована већа и Тужилаштво имају буџет који је независан од буџета такозване републике Косово.

Иначе, Уставно веће Специјалног суда чине судије Роланд Декерс из Холандије, Ен Пауер Форд из Ирске, Видар Стенсланд из Норвешке и као резервни судија Антонио Белзамо из Италије.

Као судије Специјалног суда су именовани Кит Рејнор из Велике Британије, Кај Амбос, Кристоф Барт, Томас Лакер и Михаел Боландер из Немачке, Емилио Гати из Италије, Николас Гиљо из Француске и Гињал Метро из Швајцарске.

За судије су именовани и Владимир Микула из Чешке, Андрес Пармас из Естоније, Мишел Пикар из Француске, Кенет Робертс из Канаде, Чарлс Смит из Америке, Мапи Велт из Холандије и Кристина ван дер Вајнгарт из Белгије. 

На Косову влада незадовољство због Специјалног суда, који је основан одлуком косовских власти.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
11° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи